נפתח משפטו החוזר של מובארק

אחרי המשפט המתוקשר, הערעור, והתפטרותו של השופט שטיפל בתיקו, הגיע היום נשיא מצרים לשעבר חוסני מובראק לבית המשפט לערעורים – לפתיחתו הרשמית של משפט החוזר. במצרים מתייחסים לאירוע בכובד ראש וכ-3,000 אנשי ביטחון הוצבו באזור כדי לנסות ולשמור על השקט. מובארק נאשם בהרג מאות מפגינים נגד משטרו ב-2011

שוב על מיטת הנאשמים. מובארק (רויטרס)

כחודש לאחר המהומה בבית המשפט המצרי, במהלכה פסל עצמו השופט מדיון בערעורו של מובארק, החל היום פעם נוספת, ולמעשה רשמית, משפטו של נשיא מצריים לשעבר. מדובר בערעורו על הרשעתו באחריות להרג מאות מפגינים, במסגרתה נגזר עליו גם עונש מאסר עולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנשיא לשעבר הובא לבית המשפט בעזרת מסוק, והוכנס לאולם הדיונים תחת אבטחה כבדה. כ-3,000 אנשי ביטחון עוסקים באבטחת האירוע, כמו גם 25 רכבים משוריינים שנפרסו ברחוב סביב בית המשפט.

גם הפעם נראה מובארק כלוא בתא הנאשמים, על גבי מיטה, וכשהוא חובה משקפי שמש כהות. בני משפחה שאיבדו את יקיריהם במהומות להפלת משטרו של מובארק כבר נאספו מחוץ למבנה האקדמיה המשטרתית בקהיר, שם נערך המשפט, ועד כה לא נרשמו שם הפרעות מיוחדות.

הדיון הקודם: השופט התפטר - ועזב בדרמטיות

לפני כחודש התפטר השופט בדיון בעניינו של נשיא מצרים לשעבר, חוסני מובארק. השופט פסל עצמו מלשבת בדין והעביר את הטיפול בתיק לבית משפט לערעורים במדינה, שהחל רק היום בדיון המחודש.

בחודש ינואר, כחצי שנה לאחר שנשלח למאסר עולם, קיבל בית המשפט במצרים את ערעורו של מובארק, והחליט לקיים משפט חדש בגין מעורבותו בהרג מפגינים בימי מהפכת הלוטוס בינואר 2011.

בחודשים האחרונים חלה הידרדרות נוספת במצבו של מובארק, והוא הועבר מספר פעמים לבית החולים על מנת לקבל טיפול רפואי. בפעם האחרונה שזה קרה, העברתו מן הכלא בוצעה בעקבות מעידתו במקלחת - ופציעתו בפלג גופו התחתון. ואולם, לכל אורך התקופה, ערעורו נידון בבית המשפט המצרי - ולפני כשלושה חודשים הגיעה תשובתו של בית המשפט, שלפיה יש לדון מחדש בהרשעתו ובעונש שהוטל עליו.

ב-2 ביוני 2012 ניתן גזר הדין על מובארק ועל אל-עאדלי. הנשיא המודח קיבל את גזר דינו באופן קשה מאוד - ומצבו הבריאותי הידרדר. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה אז כי במסוק בדרך לכלא "טורה", שאליו נשלח לאחר המשפט, הוא החל לסבול מ"משבר רפואי" - וקיבל טיפול.