צוות מומחים טורקי מפקח: האם נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה

הטורקים מתגייסים במלוא המרץ לניסיונות לאשר שימוש בנשק כימי בסוריה: צוות מומחים שהוצב בגבול יבדוק את הפצועים שמגיעים מההמדינה השכנה, ויבחן אם נפגעו מנשק כימי. בריטניה: מעריכים שאסד משתמש בנשק כימי

צוות יאבחן אם נעשה שימוש בנשק כימי (רויטרס)

הצוות שיפקח מקרוב על השימוש בנשק הכימי: טורקיה שלחה לגבולה המשותף עם סוריה צוות מיוחד במטרה לאבחן האם פצועים מהקרבות במדינה השכנה נפגעו מנשק כימי - כך מדווחת סוכנות הידיעות הטורקית הממלכתית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, תפקידו של הצוות המיוחד, שמורכב משמונה מומחים, הוא לוודא שפצועים שמגיעים לגבול סוריה-טורקיה במטרה להימלט משטח סוריה המדממת לא נפגעו מנשק כימי או ביולוגי - כזה שהמערב חושד שמשטר אסד עושה בו שימוש כנגד כוחות המורדים. סוכנות הידיעות הטורקית מוסיפה כי רכב ממוגן מיוחד נשלח למעבר הגבול הראשי בין סוריה לטורקיה, זאת על מנת למנוע מצוות המומחים להיפגע משיירי הנשק המסוכן באזור.

הצטרף להערכות. רה"מ הבריטי קמרון (רויטרס)
במקביל, העריכו היום בלשכתו של ראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון שאכן נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה - זאת לאחר שישראל וארה"ב אישרו כי אכן נעשה שימוש בנשק כזה בשבוע שעבר. "על פי ההערכה העדכנית שלנו, אכן נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה - כפי הנראה על ידי משטרו של אסד", אמר דוברו של קמרון שהוסיף כי אין בידי לונדון כל הוכחה שכוחות המורדים אכן עשו שימוש בנשק הזה.

פצועים החשודים שנפגעו מנשק כימי פונו לשטח טורקיה

נראה כי צעד זה של טורקיה מהווה עליית מדרגה בפעילות של הממשל באנקרה כנגד השימוש בנשק כימי בסוריה. בשבוע שעבר דווח מפי גורמים בטורקיה כי במדינה בודקים האם פצועים מסוריה שהובאו לקבלת טיפול רפואי בתחומה נפגעו מנשק כימי.

על פי הדיווח, מדובר ב-13 נפגעים מאזור אידליב, שפונו לבית החולים בעיירה רייהאנלי שבטורקיה. מהפצועים נלקחו דגימות דם על מנת לאשש את החשד כי הם נפלו קורבן למתקפה כימית סמוך לגבול טורקיה-סוריה. מטורקיה נמסר אז כי הפצועים סבלו מקשיי נשימה וכי הם ממתינים לתוצאות הבדיקות שעשויות להצביע באופן חד-משמעי על שימוש בנשק כימי דוגמת גז סארין או גז חרדל.