אסד בתגובה ראשונה לתקיפות: "הגולן יהפוך לחזית"

במהלך פגישה עם שר החוץ האירני התייחס לראשונה נשיא סוריה לשתי התקיפות האחרונות שלכאורה ביצעה ישראל בשטח סוריה. לפי דיווח בערוץ "אל מיאדין", הבהיר אסד כי ביכולתה של סוריה להתמודד עם ישראל. מוקדם יותר התריע בכיר סורי כי רכבים ישראליים שיסייעו למורדים פצועים בגבול יהפכו למטרה

אסד במסר ראשון אחרי התקיפות (AP)

בהתבטאות ראשונה אחרי התקיפה בסוריה, שביצעה לכאורה ישראל, מאיים היום נשיא סוריה בשאר אסד כי רמת הגולן תהפוך לחזית ההתנגדות. ערוץ "אל מיאדין" הלבנוני דיווח כי במהלך פגישה עם שר החוץ האירני, עלי אכבר סלאחי, הבהיר הנשיא הסורי כי ביכולתה של ארצו להתמודד עם ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עד כה זרמו האיומים בעקיפין. היום איים גורם סורי בכיר כי "כל כלי רכב או בית חולים שדה שתקים ישראל בגולן ייחשב מעתה מטרה". בהודעה שנמסרה לתחנת הטלוויזיה "אל-מיאדין", המשדרת מלבנון ונמצאת בבעלות אירן, נאמר כי הנימוק לפגיעה בכלי הרכב הנכנסים לשטח הוא הגנה על הריבונות הסורית. "מי שעוזר לטרוריסטים הוא בעצמו טרוריסט", צויין בהודעה.

אתמול דיווח העיתון הכוויתי "א-ראי" כי נשיא סוריה העביר מסר תקיף לישראל דרך רוסיה, שלפיו אם תקיפה ישראלית נוספת תוביל למלחמה. מקורות המקורבים לנשיא סוריה, שצוטטו בעיתון, אמרו שכבר ניתנו הוראות לפריסת סוללות טילי קרקע-קרקע המכוונים לישראל, כחלק מההכנות בסוריה לתקיפה אפשרית נוספת של צה"ל, כשהפקודה היא להגיב מיד - ללא התרעה. אותם מקורות העריכו שישראל רצתה להשיג איזון במלחמה בין כוחות אסד למורדים באמצעות התקיפות שביצעה.

 

"לא התקיפה האחרונה", יעלון, היום (רויטרס)

ארה"ב: "צריך פתרון דיפלומטי לסיום המשבר בסוריה"

על רקע האיומים ולמרות ההכרה האחרונה בארה"ב בעדויות ראשוניות לנשק כימי, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הערב לפתרון דיפלומטי בסוריה. "פתרון פוליטי לסיום מלחמת האזרחים בסוריה תמנע את הסכנה להתפרקות המדינה, ותוכל להשפיע על החלטה אמריקנית לחימוש המורדים", אמר קרי.

הדברים נאמרו לאחר שמזכיר המדינה הגיע להסכמה עם המנהיגם ברוסיה לערוך שיחות במוסקבה בניסיון לארגן ועידה בינלאומית לפתרון הקונפליקט.

ישראל מבהירה כי תמשיך לסכל העברת נשק לחיזבאללה

בישראל לא מתרגשים מהאיומים בסוריה ונחושים להמשיך ולסכל משלוחי נשק לחיזבאללה. גורמי ביטחון בישראל אמרו השבוע למגזין האמריקני "טיים" כי "זה לא נגמר, זה לא האירוע האחרון". הדברים נאמרו, לפי המגזין, מפי קצין בכיר שלא הזדהה בשמו, שהצהיר כי ישראל תמשיך לסכל משלוחי נשק שעלולים לערער את היציבות האזורית.

שקט מתוח, חייל בגבול סוריה היום (AP)

גורמים רשמיים חוששים כי הכאוס בסוריה יביא לזליגת נשק מתוחכם שלא היה זמין בעבר לחיזבאללה, מה שיכול לשנות את המשוואה הצבאית בין ישראל למיליציה השיעית החמושה.

על פי הדיווח, בישראל ממקדים את התקיפות לכאורה במחסנים של טילי יחונט, שיוצרו ברוסיה ועלולים לסכן ספינות קרב של חיל הים. "אנו מעדיפים להשמיד אותם כדי שאף אחד לא יוכל להשתמש בהם", אמר הקצין הישראלי.

התקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

נסגר המרחב האווירי באזור הצפון

עסקים כרגיל: נתניהו המריא לסין

נציג המורדים בסוריה 2: "תקיפות ישראל - שמחה גדולה"

אהוד יערי בטור מיוחד: "המילה האחרונה מישראל טרם נאמרה"

רוני דניאל בטור מיוחד: "ישראל מהלכת על קו שיכול להוביל להסלמה"

דיווח: "ישראל תקפה הלילה בדמשק"

"מטרת התקיפה: טילי קרקע-קרקע"

"ישראל נחושה למנוע העברת נשק כימי לחיזבאללה"

רוני דניאל בטור מיוחד: חבית הנפץ שעומדת לפתחינו

דיווח: ישראל תקפה יעדים בסוריה