טורקיה: "חשש לנפגעי נשק כימי מסוריה"

לבית החולים בעיירה ריינהאלי הובאו 13 פצועים ממלחמת האזרחים העקובה מדם בסוריה. בקרב רופאיהם התעורר החשד שמא הם נפגעו מסארין או מגז חרדל, וכעת ממתינים לתוצאות הבדיקות שיוכיחו באופן חד-משמעי מה מקור הפגיעות

"מתייחסים לנושא ברצינות". ארכיון (AP)

הדיווחים על שימוש בנשק כימי בסוריה מקבלים הלילה חיזוק גם מהטורקים: סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת מפי גורמים בטורקיה, כי במדינה בודקים האם פצועים מסוריה שהובאו לקבלת טיפול רפואי בתחומה נפגעו מנשק כימי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, מדובר ב-13 נפגעים מאזור אידליב, שפונו לבית החולים בעיירה רייהאנלי שבטורקיה. מהפצועים נלקחו דגימות דם על מנת לאשש את החשד כי הם נפלו קורבן למתקפה כימית סמוך לגבול טורקיה-סוריה. בדיקותיהם של הפצועים נשלחו למכון לרפואה משפטית באנקרה, ותוצאותיהן טרם התקבלו.

"אנו מתייחסים לנושא ברצינות", אמר מושל העיירה, חוסיין סנוורדי. "המידע שקיבלנו עדיין לא אומת, אבל הנושא נבדק".

מטורקיה נמסר כי הפצועים סובלים מקשיי נשימה. הרופאים בבית החולים שם הכריזו על מצב חירום. כעת, ממתינים גם שם לתוצאות הבדיקות, שעשויות להצביע באופן חד-משמעי על שימוש בנשק כימי דוגמת גז סארין או גז חרדל.

עדות הקורבן: "היה ריח מוזר, יצא קצף מהפה"

לאחר שארצות הברית הכירה בכך שמשטר אסד עשה שימוש בנשק כימי נגד אזרחים, נחשפות העדויות והתמונות הקשות: בסרטון שנחשף באתר האינטרנט של רשת "סקיי" הבריטית, נראים אזרחים סורים המובלים לבית חולים בעיירה הסמוכה לחאלב - כשהם סובלים מתסמינים כתוצאה ממגע של נשק כימי.

"היה ריח מוזר; יצא קצף מהפה" (יוטיוב/דיילי טלגרף)

בתמונות הקשות שבסרטון נראים גברים ונשים המובלים במיטות לחדרי האשפוז, כשקצף לבן יוצא מפיהם ומאפם, תוך שהם סובלים מרעד וחנק. "לבית החולים הגיעו חמישה נפגעים ממה שנראה כמו תסמינים של נשק כימי. קצף יצא להם מהפה והם סבלו מהיות קשות", סיפר אחד הרופאים במקום. 

 

 

 

 

 

 

 

 

מתקפת הנשק הכימי פקדה גם את ביתו של יאסר יונס, תושב חאלב בן 27. בני משפחתו - ובהם גם בנו הקטן - מתו מרעד, הזיות וחנק. קצף לבן יצא מהאף ומהפה שלהם. הרופאים מאמינים שגם הם מתו כתוצאה מחשיפה לנשק הכימי הקטלני. "לא היינו מסוגלים לנשום", סיפר יונס ל"טיימס" הבריטי. "היה ריח מוזר ויצא לנו קצף מהפה". הוא הוסיף, כי "הלב שלי החל לפעום בחוזקה והראייה הטשטשה". 

התמונות הקשות הגיעו גם לידיו של ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון. "מה שרואים בסרטונים המגיעים מסוריה המדממת מטריד מאוד. הראיות אמנם מוגבלות, אבל הן הולכות ומצטברות - ונראה שמשטר אסד אכן עושה שימוש בנשק כימי", אמר קמרון. "זה חמור מאוד. זה פשע מלחמה", הכריז.