1 במאי: אסד ביקר פועלי ארצו

בצל הקריאות הגוברות בעולם להתערבות חיצונית במלחמת האזרחים בסוריה בעקבות העדויות לשימוש בנשק כימי מצד המשטר, צולם אסד בטלוויזיה הממלכתית במהלך ביקור בתחנת כוח בדמשק. זו פעם ראשונה מזה כמה חודשים שהוא נראה בציבור

הנשיא אסד, היום (http://www.thecommentator.com)

בצל סערת הנשק הכימי, הנשיא הסורי בשאר אסד הגיע לביקור פומבי נדיר במפעל חשמל במרכז דמשק לציון יום הפועלים, כך על פי הודעה שפורסמה בדף הפייסבוק הרשמי של אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הנשיא אסד מבקר במפעל החשמל בדמשק ומברך את עובדיו ואת שאר עובדי סוריה לרגל חג הפועלים", נכתב. יחד עם ההודעה, פורסמה תמונתו של הנשיא כשהוא פונה לקהל העובדים, כשחלקם לובשים או מחזיקים קסדות. מדובר בהופעתו הפומבית של אסד מזה כחודש וחצי.

על פי הדיווח, אסד הגיע כשהוא לבוש בחליפות עסקים כהה ולא ניכרו על פניו סימני מתח או לחץ כלשהם. במקביל, מקורות בכירים בבית הלבן אמרו היום ל"וושינגטון פוסט" כי הנשיא אובמה מתכוון לשלוח כלי נשק לאופוזיציה הסורית והוא כבר החל בביצוע צעדים לקראת מדיניות אגרסיבית יותר של ארה"ב ובעלות בריתה על מנת להדיח את הנשיא אסד.

הבכירים טענו כי אספקת נשק למורדים היא אחת מהאפשרויות שעומדות כעת בפני הנשיא, וכי נעשות התייעצויות פוליטיות בתוך ארה"ב ובין ארה"ב למדינות אחרות כדי לבחור באפשרות הפעולה מול סוריה. על פי הדיווח עיקר הדיונים מתנהלים מול נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, בתקווה שההוכחות לפיהם בסוריה נעשה שימוש בנשק כימי יניעו אותו לשקול מחדש את תמיכתו באסד.

יתערב במשבר בסוריה? אובמה (רויטרס)

אובמה: נשק כימי משנה את כללי המשחק

הנשיא אובמה שוחח לפני יומיים עם הנשיא פוטין בטלפון, ומזכיר המדינה קרי יגיע למוסקבה במהלך סוף השבוע. אובמה מקווה כי קרי יגיע להסכמה עם פוטין על שליחה של כלי נשק לאופוזיציה הסורית עוד לפני הפגישה בין אובמה עצמו לפוטין, פגישה המתוכננת להתקיים במהלך חודש יוני.

אתמול אמר הנשיא אובמה כי העדויות על שימוש בנשק כימי בסוריה משמען "שינוי כללי המשחק, אך "עדיין לא ברור מי השתמש בו ובאיזה אופן"."חשוב לברר את העובדות. אם נמהר להסיק מסקנות ללא עדויות מוצקות, לא נוכל לגייס את תמיכת הקהילה הבינלאומית", אמר הנשיא במסיבת עיתונאים. ביום שישי האחרון הבהיר אובמה כי השימוש בנשק כימי משנה כללי משחק אך טען כי הערכות המודיעין בנושא עדיין ראשוניות.

"כשאמרתי משנה כללי משחק התכוונתי לכך שנצטרך לבחון מחדש את האפשרויות העומדות בפנינו", הסביר הנשיא האמריקני, "ברור שיש בידינו אפשרויות שעומדות על הפרק ולא השתמשנו בהם".