דיווח: טילים נורו לעבר מטוס רוסי; אין נפגעים

שני טילי קרקע-אוויר שוגרו מאדמת סוריה לעבר כלי טיס אזרחי מתוצרת רוסיה ועליו כ-200 נוסעים. רק בנס הצליח הטייס להסיט את המטוס - והציל את חיי נוסעיו. "אין אנו יודעים מי מהצדדים הנלחמים במדינה אחראי למעשה", אמר מקור לסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס

הנשק נורה מסוריה; על כלי הטיס היו 200 נו (סוכנות הידיעות הסורית)

מי ירה לעבר מטוס נוסעים רוסי שטס בשמי סוריה? סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס מדווחת כי שני טילים נורו לעבר המטוס שנשא כ-200 נוסעים. לפי שעה, לא ידוע מי מהצדדים הנלחמים במדינה ירה את הטיל - המורדים או שמא כוחות אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, הטייס הצליח להסיט את המטוס והציל את חייהם של הנוסעים. "גורמים בסוריה הודיעו כי שני טילי קרקע-אוויר שוגרו והתפוצצו בסמוך מאוד לכלי הטיס", אמר מקור ביטחוני לסוכנות הידיעות הרוסית. "אני מאמין שהמטוס היה המטרה לשיגור הטילים, אך טרם ידוע האם מי ששיגר אותם ידע כי מדובר במטוס נוסעים רוסי".  

במקביל, בצל העדויות לשימוש בנשק לא קונבנציונאלי מצד כוחות אסד, הזהיר היום ח"כ בנימין בן-אליעזר (העבודה), בריאיון לסוכנות הידיעות AP, כי "הנשק הכימי שבידי סוריה מתחיל לזלוג לחיזבאללה". הוא קרא להתערבות בינלאומית במלחמת האזרחים שמתחוללת במדינה. בן אליעזר לא פירט, אך ציין כי הוא "נדהם משתיקתה של הקהילה הבינלאומית".

בן אליעזר, שהיה לגורם הישראלי הראשון שמעלה את הטענה כי הנשק הכימי של אסד כבר מועבר לידי ארגון הטרור הלבנוני, דיבר גם על האפשרות של תגובה ישראלית. "לא הייתי שולל הכנת תכנית לפעולה ישראלית, אם הקהילה הבינלאומית תמשיך לשמור על שתיקתה והנשק ימשיך לזלוג לידי ארגונו של נסראללה", אמר. "מדובר באנשים מטורפים שלא יהססו לעשות בו שימוש".

ראש ממשלת סוריה, ניצל מניסיון התנקשות (רויטרס)

ראש ממשלת סוריה ניצל מניסיון התנקשות 

מוקדם יותר היום ניצל ראש הממשלה הסורי וואל אל-חלקי מניסיון התנקשות בחייו, במסגרתו הופעלה פצצה כנגד שיירתו שעשתה את דרכה במרכז סוריה, כך דיווחו כלי התקשורת במדינה.

"הפיצוץ החבלני היה ניסיון שיעדו שיירת ראש הממשלה", דווח בטלוויזיה הממלכתית של סוריה. "דוקטור וואל אל-חלקי בריא ושלם, וכלל לא נפגע". ארגון זכויות האדם הסורי שבסיסו בלונדון טוען כי אדם אחד שליווה את ראש הממשלה בשיירתו נהרג. אל חלקי מונה לתפקיד באוגוסט האחרון לאחר שקודמו, ריאד חיג'אב, ערק לאופוזיציה הסורית.

הפיצוץ ארע בלב שכונת המגורים מֶזֶה בדרום-מערב הבירה הסורית. מֶזֶה נחשבת לבעלת חשיבות אסטרטגית כיוון שהיא ממוקמת לאורך נתיב תנועה ראשי שמחבר בין בסיסים צבא מרכזיים. השכונה נמצאת בנוסף בקרבה יחסית לארמונו של הנשיא הסורי בשאר אסד.