היהודים שבים לבית הכנסת העתיק בתוניסיה

לראשונה מאז פרצו מהומות האביב הערבי בשנת 2011, מבקרים מאות יהודים בבית הכנסת העתיק ביותר באפריקה הנמצא בתוניסיה. אנשי כוחות הביטחון שומרים בכוחות מתוגברים על המתפללים בתקווה לשלוח מסר לתיירים נוספים

בית הכנסת העתיק ביותר באפריקה פתח השבוע את שעריו למבקרים יהודים - לראשונה משנת 2011, אז נסגר בגלל האירועים האלימים שקדמו לאביב הערבי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קבוצה של מאות מבקרים, יהודים מישראל וממדינות אירופה, פקדו את בית הכנסת אל-ג'רבה המרוחק כ-500 קילומטרים דרומית לבירה תוניס, למה שהם מגדירים כ"עלייה לרגל" שתימשך כשלושה ימים. במהלך הביקור צפויים התיירים לחדש את המסורת שנקטעה באחת ולהתפלל במקום.

ביקור מרגש בבית הכנסת (AP)

גל המחאה שפרץ במדינה גרם להדחתו של הנשיא זין עבאדי בן-עלי. בעקבות המהומות פסקה הפעילות בבית הכנסת כמעט לחלוטין. שנה לאחר מכן, 12 מאמינים סיכנו את חייהם כשעלו לרגל למקום בחשאי. היום, הגישה מאובטחת על ידי מאות שוטרים ואנשי ביטחון ששומרים על המבקרים.

לבית הכנסת היסטוריה ארוכה, אך הוא זכור יותר מכל ממכת הטרור האנטישמית שהכתה במדינה בשנת 2002. באותה תקרית קשה תקפו פשטו פעילי אל-קאעידה על המקום והרגו 21 תיירים שהגיעו להתפלל בו.

"מסר של שלום" (רויטרס)

"הנוכחות המרשימה של כוחות הביטחון היא צעד חיובי ששולח מסר ליהודים בעולם ואומר שתוניסיה מגינה עליהם, למרות שההנהגה היא מוסלמית", מדגיש פרץ טרבלסי, ראש הקהילה היהודית בג'רבה. "היהודים בעולם צריכים לראות את המאמץ של הממשל ולהבין שהם יכולים לחזור לכאן עכשיו ובשנים הבאות".

כדי להדגיש את נכונותה של תוניסיה לשוב ולארח את אנשי הקהילות היהודיות, מתכוון שר התיירות המקומי לקחת חלק פעיל בטקסים ובתפילות שייערכו במקום בימים הקרובים. "אנו כאן כדי לשלוח מסר של שלום וסובלנות לכולם", מסבירה שאהרייה, תושבת המקום המלווה את קבוצת המבקרים.