מפקד צבא המורדים: סוכנים של ישראל אוספים עדויות על שימוש בנשק כימי

הגנרל סאלים אידריס נכנס בוויכוח שבין ישראל לארה"ב ומבהיר כי הוא משוכנע שאסד עושה שימוש בנשק כימי. "הגיוני שישראל תדע פרטים שכאלה - יש לה הרבה סוכנים בסוריה", הוא סיפר

אזרחיות סוריות, ארכיון (רויטרס)

המורדים בסוריה מאמצים את עמדתה של ישראל שהושמעה השבוע על ידי בכיר באמ"ן, לפיה צבא אסד עושה שימוש בנשק כימי במלחמת האזרחים – עמדה שארה"ב מסתייגת ממנה. "זה יהיה הגיוני שישראל תדע פרטים שכאלה, מפני שישראל היא אחת המדינות שיש לה הרבה מאוד סוכנים שעובדים בסוריה", אמר בריאיון ל-CNN הגנרל סאלים אידריס, מפקד צבא המורדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדבריו של אידריס, צבאו של אסד השתמש בנשק כימי בעיר חומס, בחאלב ובאוטייבה שבסביבות דמשק. "אספנו כמה דגימות מהאדמה ודגימות דם מהפצועים שטופלו על ידי הרופאים - הדוגמאות נבחנו וזה ברור שהממשל השתמש בנשק כימי", הוסיף הגנרל.

אידריס טען שהרופאים שעובדים עימו העבירו את העדויות לפקחים, אבל לא הרחיב באילו פקחים מדובר.

עסק רציני

אמש אמר שר ההגנה צ'אק הייגל בקהיר כי המאמצים האמריקניים לקבוע האם נעשה שימוש בנשק כימי במהלך מלחמת האזרחים בסוריה הם "עסק רציני", ואי אפשר להחליט בקלות ראש רק בגלל שמדינות אחרות מאמינות כי מצאו ראיות לשימוש בנשק שכזה.

"חשדות זה דבר אחר וראיות זה דבר אחר", אמר הייגל לעיתונאים במהלך מסיבת עיתונאים במצרים. "אני מאמין שאנחנו צריכים להיות מאוד זהירים לפני שאנו מגיעים למסקנות כלשהן, ועל המסקנות שלנו להיות מבוססות על מודיעין אמין", אמר. "אני לא מזלזל במודיעין של מדינות אחרות, אבל לארה"ב יש מודיעין משלה והיא נסמכת עליו".

הדברים הללו מגיעים לאחר ששלשום העריך ראש חטיבת המחקר באמ"ן כי צבא אסד כבר עשה שימוש בנשק כימי במלחמת האזרחים במדינה. הוא אף נקב בשם של גז ה"סארין". בארה"ב לא אהבו את ההערכה הזו, שמנוגדת לזו של המודיעין האמריקני.

ארה"ב הזהירה בעבר כי שימוש בנשק כימי בסוריה מהווה קו אדום מבחינתה, אך לא ציינה במפורש מהם הצעדים שיינקטו אם יחצה הקו האדום הזה. הייגל דחה את הטענות לפיהן ארה"ב פוגעת באמינות של בעלות בריתה כמו בריטניה, צרפת וישראל, המחזיקות ככל הנראה במודיעין שאכן נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה.