מועצת הביטחון: "להפסיק הפרת זכויות האדם בסוריה"

15 החברות במועצת הביטחון גינו הלילה פה אחד את הפרת זכויות האדם והאלימות בסוריה. בצעד שנחשב לחריג בכל הקשור להתייחסות לנושא הסורי, הסכימו ביניהן המעצמות על גינוי הפרת זכויות האדם - הן מצד משטר אסד והן מצד המורדים

"יש לשים סוף להפרת זכויות האדם", מועצת ה (AP)

מועצת הביטחון של האו"ם גינתה הלילה פה אחד את הפרת זכויות האדם המסיבית במהלך העימותים האלימים בסוריה. "על האלימות להיפסק מיד", הוכרז בעת ההחלטה במועצה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

באופן נדיר הגיעו 15 המדינות החברות במועצת הביטחון להסכמה גורפת בנוגע לצורך בגינוי האלימות בסוריה, והפרת זכויות האדם הבסיסיות של אזרחי המדינה. החברות במועצה אף הסכימו כי יש לגנות את הפרת הזכויות המבוצעת מצד משטרו של הנשיא בשאר אסד, וכן זו המתבצעת על ידי כוחות המורדים החמושים.

במקביל, העבירה סוכנות הסיוע של האו"ם בקשה למועצה לפעול בשטחה של סוריה לטובת "מיליוני האזרחים שנפגעו בקרבות". הסוכנות ביקשה מהמועצה אישור להעביר סיוע בינלאומי - גם ללא אישורו של הנשיא אסד. מנגד, השגריר הסוריה בשאר געפרי, שנכח במליאת המועצה הבהיר הממשל הסוריה אינו מעוניין בכך. "זו אחריותה הבלעדית של סוריה לדאוג לאזרחיה", אמר השגריר.

"עדויות לשימוש בנשק כימי בסוריה"

הגינוי במועצת הביטחון של האו"ם, הגיע על רקע הפרסומיםהאחרונים בנוגע לעדויות לשימוש בנשק כימי במהלך הקרבות האחרונים בסוריה. במהלך השבוע דיווח ה"טיימס" הבריטי מפי גורמי ביטחון במדינה כי לראשונה נמצאו ראיות לשימוש בנשק כימי על אדמת סוריה. על פי הפרסום, דגימות אדמה שהוברחו מאזור הבירה הסורית דמשק ונבדקו במעבדות בבריטניה איששו את החשש כי בוצע שימוש בנשק בלתי-קונבנציונלי.

גורמי הביטחון, שסירבו להזדהות, אמרו אתמול ליומון הבריטי כי מדובר ב"הוכחה ראשונה לשימוש בסוג כלשהו של נשק כימי בסוריה". על פי הדיווח, דגימות האדמה, שנלקחו והועברו לבריטניה במבצע חשאי, נאספו מאזורי הקרבות הסמוכים לדמשק.