דיווח בבריטניה: "שרידי נשק כימי נמצאו בדגימות אדמה מדמשק"

היומון הבריטי "טיימס" מדווח כי דגימות אדמה מאזורי הקרבות בסביבות הבירה הסורית הוברחו לבדיקה במעבדות בבריטניה, שם התקבלה ההוכחה הראשונה לשימוש בנשק כימי בידי מי מהצדדים הלוחמים במדינה. על פי הפרסום, מדובר ככל הנראה בשימוש בגז העצבים סארין

פצועים בסוריה. ארכיון (רויטרס)

ה"טיימס" הבריטי מדווח מפי גורמי ביטחון במדינה כי לראשונה נמצאו ראיות לשימוש בנשק כימי על אדמת סוריה. על פי הפרסום, דגימות אדמה שהוברחו מאזור הבירה הסורית דמשק ונבדקו במעבדות בבריטניה איששו את החשש כי בוצע שימוש בנשק בלתי-קונבנציונלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמי הביטחון, שסירבו להזדהות, אמרו אתמול ליומון הבריטי כי מדובר ב"הוכחה ראשונה לשימוש בסוג כלשהו של נשק כימי בסוריה". על פי הדיווח, דגימות האדמה, שנלקחו והועברו לבריטניה במבצע חשאי, נאספו מאזורי הקרבות הסמוכים לדמשק.

טרם נקבע מי מהצדדים עשה את השימוש - אך החוקרים טוענים כי ברור "מעל לכל ספק סביר" כי מדובר בנשק כימי, ככל הנראה בגז העצבים סארין.

גורמים אמריקנים: "אין סימנים לשימוש בנשק כימי"

רשת CNN ציטטה בחודש שעבר בכירים בממשל האמריקני שאומרים כי על פי מידע ראשוני - המשטר בסוריה לא עשה שימוש בנשק כימי במהלך אחת התקיפות בעיר חלב.

על פי אותם בכירים, מדובר ב"אינדיקציות רבות לכך שלא נעשה שימוש בנשק כימי". הם סירבו לפרט מהן אותן אינדיקציות, אך הדגישו כי מדובר במסקנה ראשונית בלבד וכי החקירה נמשכת.

גורמים צבאיים שבחנו סרטונים מבית חולים סורי אומרים כי התמונות לא מעידות על פגיעות שנגרמו כתוצאה מפגיעת נשק כימי. לדבריהם, ייתכן אומנם כי הפצועים נחשפו לחומר צורב כלשהו, כמו כלור, אך לא חומר שנחשב לנשק כימי כפי שהוא מוגדר על ידי אמנות בינלאומיות.

במהלך מסיבת עיתונאים שקיים עם ראש הממשלה נתניהו, התייחס הנשיא אובמה לדיווח על כך שנעשה שימוש בנשק כימי בלחימה בסוריה: "קודם כל נבדוק אם היה שימוש כזה. הוריתי לצוותים שלי לבדוק עם מדינות האזור וארגונים בינלאומיים מה קרה והאם נחצה הקו האדום", אמר אובמה.

"אנו יודעים שלממשל הסורי יש יכולת לתקוף בנשק כימי ואנו יודעים שיש אנשים בממשל הסורי שהביעו נכונות להשתמש בנשק כימי", הוסיף. הוא הדגיש, כי הוא "מאוד סקפטי בנוגע לטענות שכביכול המורדים הם אלה שהשתמשו בנשק כימי".

הנשיא האמריקני אמר עוד, כי "אנו שותפים לדאגה הישראלית של סכנה שיעבור נשק כימי לטרוריסטים בחיזבאללה. משטר אסד חייב להבין שהוא יהיה אשם ואחראי למה שקורה".