התעללויות, עינויים והשפלות: עדויות זוועה מימי המחאה נגד מובארק נחשפות

שנתיים לאחר המהפכה שהדיחה את מובארק מכסאו ויום לפני שייפתח המשפט החוזר של הנשיא לשעבר, נחשפות עדויות הזוועה מימי המחאה: דוחות שהוגשו לנשיא מורסי מתארים מצב של התעללויות, עינויים והיעלמות של מפגינים

עדויות הזוועה נחשפות. ארכיון (רויטרס)

שנתיים חלפו מאז התחוללו מהומות הענק במצרים שאחריהן הודח הנשיא חוסני מובארק מכסאו - והרוחות הלוהטות במצרים מסרבות לגווע. יממה לפני שייפתח משפטו החוזר של מובארק הכלוא, נחשפות עדויות הזוועה מתקופת המחאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

העדויות, שנגבו במסגרת דוחות שהזמין נשיא מצרים המכהן מוחמד מורסי, ופורסמו בעיתון הגרדיאן הבריטי, חושפות מסכת של התעללויות ויחס בלתי אנושי למפגינים שמחו נגד שלטון מובארק ברחובות ובכיכרות, נפצעו ופונו לבתי החולים בקהיר וסביבותיה.

מהדוחות, שהוגשו למורסי כבר לפני 3 חודשים אך טרם פורסמו, עולה כי רופאים בכירים בצבא מצרים ניתחו ללא הרדמה מפגינים פצועים שפונו לבתי החולים - זאת על פי הוראה ישירה מהשלטונות. "חיילים, רופאים וחובשים תקפו מפגינים בתוך בית החולים", סיפר אחד העדים מבית החולים "קוברי אל קובה" בבירה קהיר. "הרופאים הורו שלא לנקות את הפצעים והזיהומים של החולים, ואז שלחו אותם הלאה", טען.

עוד עולה מעדותו כי ככל הנראה אותם חולים נשלחו למרתף בית החולים, זאת על פי הוראת קצין בכיר שהורה לחיילים לנעול שם את המפגינים. עדותו נתמכת על ידי מפגינים פצועים נוספים שטופלו באותו בית חולים באותו היום.

מעשי הקצינים המצרים - כמו פשעי מלחמה

מהדלפות קודמות של עדויות אף עולה כי הצבא היה מעורב בעינויים, היעלמויות ואף רציחות של מפגינים בימי המרידות. "המעשים של הקצינים היו בגדר פשעי מלחמה", סיפר פעיל זכויות אדם מצרי.

"מה שנחשף בדוחות זה עוד כלום", סיפר מוחסן בנחאסי, עורך דין ופעיל זכויות אדם מצרי, המשמש אחד החברים הבכירים בוועדה שחקרה את האירועים שהתחוללו בתקופת המחאה. "יש ראיות חדשות שצריכות להיחקר - ואף אחת מהן לא נחקרה עד כה", הוסיף.

"ההדלפות חושפות את האמת, זו שמובארק מייחל שאזרחי מצרים ישכחו", אמר וסיכם: "רק פרסום הדוח יהיה החותמת הרשמית לכך שהזוועות המתוארות אכן התרחשו".