הכפייה הדתית בעזה: חמאס חוטף צעירים ומגלח את שיערם

כתב סוכנות AP שוחח עם צעירים ברצועה שמתארים מסע רדיפה שהחל בשבוע האחרון אחרי גברים עם שיער ארוך. "הדבר היחיד שאני רוצה זה לעזוב את המדינה הזו" אמר אחד מהם שנתפס על ידי אנשי חמאס וגולח בכוח. "אני מפחד, הם לוקחים אותך מהרחוב בלי שום סיבה"

תושבי הרצועה עוברים כפייה דתית (AP)

מאז תפס חמאס את השלטון ברצועת עזה ב-2007, החל תהליך של הקצנה דתית וכפיית אורח חיים מוסלמי אדוק מצד אנשי הארגון על התושבים. סוכנות הידיעות AP מדווחת על צעד נוסף של המשטר שפוגע קשות בזוכוית הפרט. על פי הדיווח, אנשי חמאס מחפשים אחר צעירים שמגדלים שיער ולובשים מכנסיים הדוקים או בעלי גזרה נמוכה. בחלק מהמקרים הם גוזזים את השיער הארוך ובמקרים אחרים מענישים את הצעירים במכות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כתב סוכנות הידיעות שוחח עם צעירים מרחבי הרצועה שמביאים עדויות למסע הרדיפה שהחל בשבוע האחרון. איימאן אל סאייאד בן ה-19 מתפרנס מצביעת בתים וגידל את שיערו עד הכתפיים עד שנתקל באנשי חמאס. הם גררו אותו בסוף השבוע האחרון לתחנת המשטרה ושם גילחו את ראשו.

"הדבר היחיד שאני רוצה זה לעזוב את המדינה הזו", אמר אל סאייאד שמתעקש על זכותו לגדל שיער. "אני מפוחד, הם לוקחים אותך מהרחוב בלי שום סיבה, אני לא יודע מה יהיה המהלך הבא שלהם".

בחמאס טוענים שמדובר במקרים בודדים שאינם מייצגים את הכלל. זיאד אל זאזא, אחד מדוברי הארגון, אמר: "זה מקרה בודד ולא נמשיך בכך", אבל בארגוני זכויות האזרח ברצועה טוענים שזה לא המצב ומזהירים כי הארגון מרחיב את הכפייה הדתית.

פעילי הארגונים מזכירים כי גזירת השיער מגיעה ימים ספורים אחרי ההנחיה החדשה שהוציא חמאס, שלפיה תלמידים מגיל תשע ילמדו בכיתות נפרדות - בנים ובנות לחוד.