דיווח: "חמאס מאמן את המורדים בסוריה"

לראשונה מאז החלה הלחימה סוריה, חמאס בחר צד: הטיימס הלונדוני חושף הבוקר כי אנשי הזרוע הצבאית של הארגון העזתי פועלים בדמשק על מנת לשדרג את יכולות הלחימה של המורדים בנשיא אסד

חמאס נוקט עמדה, ארכיון (AP)

הזרוע הצבאית של חמאס מאמנת בחודשים האחרונים את אנשי צבא סוריה החופשית במזרח דמשק - כך מדווח היום עיתון "הטיימס" הלונדוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מקורות דיפלומטים בכירים מסרו לעיתון המוערך כי אנשי גדודי עז א-דין אל-קסאם פועלים במקום על מנת להקנות למורדים יכולות צבאיות שיאפשרו להם להמשיך במאבק האלים נגד משטרו של הנשיא הסורי באשר אסד. בין היתר מלמדים אנשי הזרוע הצבאית את לוחמי האופוזיציה כיצד לחפור מנהרות - דבר שכבר הפך לשיטת פעילות מרכזית בעזה. 

מדובר בהחלטה דרמטית עבור הארגון העזתי שעד לפני זמן לא רב היה תחת חסותו של המשטר בדמשק. אנשי הארגון ובהם ראש הלשכה המדינית חאלד משעל שהו במשך שנים רבות בדמשק עד שהוגלו ממנה במהלך ימי הלחימה במדינה.

בחודשים האחרונים התבטאו בכירים רבים בחמאס על הנעשה בסוריה אך זאת הפעם הראשונה שבה פועל הארגון בצורה אקטיבית נגד מי שהיה עד לא מזמן פטרונו העיקרי - ספק הנשק ואמצעי הלחימה שלו.

ובתוך כך, מתגלים בימים האחרונים שיטות הפעולה האכזריות של הצבא הסורי. המגזין האמריקני "אטלנטיק" פרסם לאחרונה תחקיר שלפיו חיילי משטרו של הנשיא הסורי בשאר אסד תוקפים מינית באכזריות נשים וגברים המשתייכים למתנגדי השלטון - כדי לזרוע פחד וכדי להשיג ציות מצד האזרחים. בתחקיר מצוין שגם כוחות מורדים נוקטים ב"אסטרטגיה" אכזרית זו.

בתחקיר מובאת אזהרתו מספטמבר 2012 של שר החוץ הנורווגי, אספן ברת איד, שלפיה ההיסטוריה חוזרת על עצמה: "מה שקרה בבוסניה חוזר על עצמו כעת בסוריה". בדבריו התייחס ברת איד לאונס של עשרות אלפי נשים במדינה הבלקנית בשנות ה-90.