הנשק של חיילי אסד: אונס והשפלה

מחקר נרחב שפורסם בכתב העת האמריקני "אטלנטיק", מגולל את עדויותיהם המזעזעות של 116 נשים וגברים המשתייכים לכוחות האופוזיציה בסוריה, המצביעות על כך ששיעור גבוה מהם נפלו קורבן לתקיפה מינית אכזרית בידי נאמני השלטון

40% נפלו קורבן לאונס קבוצתי. ארכיון (רויטרס)

בעוד שמספרי ההרוגים במלחמת האזרחים בסוריה ממשיכים להאמיר, מפרסם המגזין האמריקני "אטלנטיק" תחקיר שלפיו חיילי משטרו של הנשיא הסורי בשאר אסד תוקפים מינית באכזריות נשים וגברים המשתייכים למתנגדי השלטון - כדי לזרוע פחד וכדי להשיג ציות מצד האזרחים. בתחקיר מצוין שגם כוחות מורדים נוקטים ב"אסטרטגיה" אכזרית זו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתחקיר מובאת אזהרתו מספטמבר 2012 של שר החוץ הנורווגי, אספן ברת איד, שלפיה ההיסטוריה חוזרת על עצמה: "מה שקרה בבוסניה חוזר על עצמו כעת בסוריה". בדבריו התייחס ברת איד לאונס של עשרות אלפי נשים במדינה הבלקנית בשנות ה-90.

החיילים שאלו את קורבנות האונס: "זה החופש שבו אתן חפצות?"

80% מקורבנות התקיפה - נשים וילדות (רויטרס)

על פי הפרסום באתר האינטרנט של כתב העת האמריקני, מחקר שנערך בסיוע חוקרים מאוניברסיטת קולומביה מתחום האפידמיולוגיה (חקר המחלות), חוקרים סורים ואמריקנים וכן ארגוני נשים, בדק נתונים שונים בתחום. מהמחקר, שמתבסס על עדויותיהם של 162 קורבנות אונס ותקיפה מינית שנאספו החל מחודש מרס 2011 ועד לחודש מרס 2013, עולה כי כ-80% מהם היו נשים בין הגילאים 7-46, שמתוכן דיווחו 85% כי נפלו קורבן למעשים הקשים, בעוד שעשרה אחוזים מהן דיווחו על התעללות מינית שלא כללה מעשי אינוס, אך כללה כליאה ושיעבוד מיני. 40% נוספים מסרו לחוקרים כי נפלו קורבן למעשי אונס קבוצתי.

אחת מהעדויות המזעזעות המובאות במחקר, כוללת את סיפורן הקשה של שלוש אחיות, שתיארו כיצד באחד מן הימים הגיעה קבוצת חיילים סוריים לביתם שבעיר חומס, ואנסו אותן תוך שאביהם ואחיה קשורים וצופים במעשה המחריד. בהמשך, כך על פי העדות, גרמו להן נאמני משטרו של אסד כוויות באיברי מינן ושאלו אותן: "האם זה החופש שבו אתן חפצות?".