סעודיה: בוטל החוק האוסר על נשים לרכוב על אופניים

בשורה לציבור הנשים בממלכה: החל מהשבוע יוכלו נשות המדינה לרכוב על אופניים - דבר שנאסר עליהן במשך עשרות שנים. הנשים יוכלו לרכוב בפארקים, בחופי הים וברחובות הערים בתנאי אחד: גבר צריך להשגיח עליהן בזמן הרכיבה

אישה מוסלמית רוכבת על אופניים (AP)

בשורה פמינסטית בסעודיה? על אף האיסור הגורף לנשים לנהוג בכלי רכב, השבוע הכריזו רשויות הדת במדינה כי מעתה נשים יוכלו לרכוב על אופניים. כמובן שהחוק לא מאפשר להן לרכוב כך סתם באופן חופשי ברחובות ועליהן לעשות זאת בנוכחות גבר שישגיח עליהן בשעת הרכיבה, כך מדווחים כלי התקשורת בסעודיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הנשים חופשיות לרכוב על אופניים בפארקים, בחופי הים ובכל אזור שבו יחפצו, בתנאי שיתלבשו באופן צנוע ומלא ושגבר ישגיח עליהן למקרה חירום של נפילה או תאונה", אמר גורם בוועדה הדתית במדינה. עוד הוסיפו בוועדה כי החוק לא ייושם על נשים בעלות אזרחות זרה ותיירות מרחבי העולם מאחר ועל נשים אלה מעולם לא נאסר לעשות כן.

בנוסף, טענו גורמי הדת במדינה, כי רכיבת הנשים על אופניים נועדה למטרות בילוי בלבד וכי אל לציבור לנצל זאת כאמצעי תחבורה קבוע. "אנו דואגים ליצירת תרבות תחבורה החיובית ומצפים מהרוכבות החדשות לעמוד בחוקי התנועה המקובלים", אמר עלי אל-זהראני, דובר אגף התנועה באחד המחוזות בסעודיה. המועצה הדתית אף יעצה לנשים להתרחק מאזורים שבהן נוהגים צעירים להתאסף, כדי להימנע מעימות עם קבוצות מחאה.

התרת הרכיבה על אופניים עבור נשים מגיעה לאחר שהסרט הסעודי עטור הפרסים "ויידה" עלה לכותרות ברחבי העולם. הסרט מספר את סיפורה של נערה בת 11, שגדלה בשכונה מסורתית ומשתוקקת לרכוב על אופניים - מעשה שנאסר עד עתה. האיסור לרכוב על אופניים קיים בסעודיה באופן רשמי מאז 1990 וגרר אחריו ויכוח ציבורי נרחב לאורך השנים.