מבצע מצה: ציוד לחג הועבר לסוריה

הרב אברהם חיים היושב באיסטנבול שבטורקיה הצליח להעביר 120 קילוגרמים של מצות, יין, קמח מצה וכלים כשרים לאנשי הקהילה היהודית שנותרו בסוריה. המבצע, שעלותו נאמדת באלפי דולרים, נוהל באופן צבאי לכל דבר ונועד לסייע לאזרחי סוריה היהודים המבקשים לשמור על המסורת למרות מלחמת האזרחים המשתוללת במדינה

מצות תחת הפצצות: מלחמת האזרחים בסוריה ממשיכה לגבות קורבנות, אך מעט היהודים שנותרו בדמשק מנסים בימים אלו לשמור על אורך חייהם, מסורתם ומנהגיהם - גם במחיר של סכנת חיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני כשבועיים במאמץ כמעט צבאי ובעזרת מידע מודיעיני איכותי, הועברו ליהודי הבירה הסורית ציוד רב ומצות לקראת חג הפסח - זאת על מנת שיוכלו לקיים את מצוות החג כהלכתו.

סדרך לסוריה, הרב חיים והמצות (חדשות 2)

120 קילוגרמים של מצות, יין, קמח מצה ושלל כלים הועברו בדרך חתחתים דרך הגבול הטורקי אל עשרות היהודים בעיר, שלמרות התהפוכות במדינה המשוסעת עדיין מצליחה לשמור על עצמה ועל קיום המצוות.

הרב אברהם חיים, היושב באיסטנבול ומנהל את פרויקט העברת החומרים לסוריה מסביר כי עלותו של המבצע החשאי נאמדת באלפי דולרים. "יש טכניקות מיוחדות להעברת הציוד", הוא אמר. "אנחנו עושים את זה דרך הגבול באמצעות כלי רכב מסוימים".

מעבירים את הציוד דרך גבול טורקיה (חדשות 2)

סדר פסח בלב דמשק: "אנשי הקהילה התרגשו מאוד"

בימים האחרונים קיבל הרב חיים הודעה כי אנשי הקהילה היהודית קיבלו לידיהם את הציוד לחג. "הם התרגשו מאוד מהעניין, במיוחד לאור האירועים במדינה", מבהיר הרב שגם סיפר על הדרך הארוכה שעברו המצות עד להגיען ליעד. "הנהג סיפר שעבר בדרך תחת הפצצות ומחסומים".

ראש הקהילה היהודית בדמשק (חדשות 2)

על מנת להשלים את העברה הוסרו כל הסממנים היהודים או הישראלים מהציוד. "אנחנו מכנים את המצות קרקרים ואז אין בעיה", מבהיר הרב חיים. "אסד מאז ומתמיד לא עשה בעיות לקהילה היהודית".