להתראות נתב"ג, שלום רבת עמון

ביקורו של הנשיא ברק אובמה בישראל אמנם הגיע לסיומו אחר הצהריים בטקס קצר בנמל התעופה בן גוריון, אבל כאן לא מסתיימים סיוריו במזרח התיכון. בתום 15 דקות טיסה הוא נחת בנמל התעופה ברבת עמון – לקראת ביקורו השני בקדנציה השניה שלו בבית הלבן – הפעם אצל שכנינו הירדנים

נשיא ארה"ב ברק אובמה נחת בשדה התעופה של רבת עמון והחל ביקור ממלכתי בירדן. רק 25 דקות טיסה הפרידו בין הפרידה בנתב"ג מצמרת ההנהגה הישראלית לנחיתה ברבת עמון, כשהאייר פורס 1 נחת בנמל התעופה שם המתין לו המלך עבדאללה. את נחיתתו של הנשיא אובמה בירדן העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אובמה ועבדאללה על השטיח האדום (רויטרס)
ממלכת ירדן היא בעלת ברית ותיקה של ארצות הברית, לצד ישראל, והקשרים בין המדינות התחזקו בשנים האחרונות לאור האביב הערבי שמוטט את השלטון בשתי מדינות ערביות גדולות - מצרים וסוריה. ארה"ב תומכת בירדן מאז שהמלך חוסיין החליט להתנתק מברית המועצות בשנות ה-70, והיא שיחקה תפקיד מפתח במשא ומתן לשלום עם ישראל לקראת ההסכם שנחתם ב-1994.

המלך עבדאללה יציג לנשיא אובמה את הקשיים העצומים שהאביב הערבי מציב מול הממלכה, בראש ובראשונה טיפול ביותר מ-100,000 פליטים סורים שנמצאים במחנות פליטים בצפון ירדן, הגירה של מצרים למדינה לצד חוסר היציבות המתמשך בעירק, שכנתה המזרחית של ירדן לאחר הנסיגה האמריקנית מהמדינה.

בצהריים: תם ביקור אובמה בישראל

לאחר הביקורים המרגשים בהר הרצל וב"יד ושם" וביקור קצר בכנסיית המולד בבית לחם, ללא נוכחות המצלמות שליוו אותו במהלך כל שהותו בישראל, הגיע נשיא ארה"ב ברק אובמה לנמל התעופה בן גוריון, שם התקיים טקס פרידה קצר ומצומצם יותר מהמתוכנן.

אובמה מניח זר ביד ושם (עמוס בן גרשון)
עקב מזג האוויר האביך באזור ירושלים, בנמל התעופה בן גוריון נערך כאמור לנשיא אובמה טקס פרידה מצומצם ולא כפי שתוכנן במקור. עוד לפני הטקס הקצר, נפגשו הנשיא פרס, ראש הממשלה נתניהו ואובמה ב"חדר וי.איי.פי נייד" מיוחד שהובא לנמל התעופה בשל הרוחות העזות במקום. מדובר, אגב, באותו החדר שהובא למעבר כרם שלום ביום שחרורו של גלעד שליט.

האובך בנמל התעופה בן גוריון (חדשות 2)
בטרם עזב את ישראל נפרד הנשיא אובמה מהסגל של ראש הממשלה הממשלה נתניהו, של בית הנשיא ושל השגרירות האמריקנית, שליוו אותו לאורך כל הביקור. לגיל שפר ראש הסגל, וללירן דן ראש מערך ההסברה, אמר הנשיא האמריקני "תודה ידידי על העבודה הקשה, תמשיך כך". אובמה עצר לחבק, להצטלם ולדבר דקות ארוכות עם משפחתו של דן שפירו, שגריר ארצות הברית בישראל. רגע לפני שעלה למטוס ה"אייר פורס 1", התחבק נשיא ארצות הברית עם נתניהו והחליף איתו מילים אחרונות. את נשיא המדינה שמעון פרס, נישק אובמה לשלום.