גורמים אמריקנים: "אין סימנים לשימוש בנשק כימי בסוריה"

המשטר הסורי לא עשה שימוש בנשק כימי בתקיפה לפני יומיים, כך עולה ממידע מודיעיני ראשוני שהגיע לידי בכירים אמריקנים. אתמול הדגיש הנשיא אובמה: "נבדוק האם נחצה הקו האדום – משטר אסד אחראי למה שקורה". במקביל נהרגו הערב 42 בני אדם בפיצוץ במסגד בדמשק, בהם איש הדת הממלכתי הבכיר ביותר במדינה

גורמים אמריקנים: "אין סימנים לשימוש בנשק (סוכנות הידיעות הסורית)

האם נחצה הקו האדום בסוריה? רשת CNN ציטטה הערב בכירים בממשל האמריקני שאומרים כי על פי מידע ראשוני - המשטר בסוריה לא עשה שימוש בנשק כימי במהלך התקיפה שלשום בעיר חלב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי אותם בכירים, מדובר ב"אינדיקציות רבות לכך שלא נעשה שימוש בנשק כימי". הם סירבו לפרט מהן אותן אינדיקציות, אך הדגישו כי מדובר במסקנה ראשונית בלבד וכי החקירה נמשכת. גורמים צבאיים שבחנו סרטונים מבית חולים סורי אומרים כי התמונות לא מעידות על פגיעות שנגרמו כתוצאה מפגיעת נשק כימי. לדבריהם, ייתכן אומנם כי הפצועים נחשפו לחומר צורב כלשהו, כמו כלור, אך לא חומר שנחשב לנשק כימי כפי שהוא מוגדר על ידי אמנות בינלאומיות.

במהלך מסיבת העיתונאים המשותפת עם ראש הממשלה נתניהו, התייחס אמש הנשיא אובמה לדיווח על כך שנעשה שימוש בנשק כימי בלחימה בסוריה: "קודם כל נבדוק אם היה שימוש כזה. הוריתי לצוותים שלי לבדוק עם מדינות האזור וארגונים בינלאומיים מה קרה והאם נחצה הקו האדום", אמר אובמה. "אנו יודעים שלממשל הסורי יש יכולת לתקוף בנשק כימי ואנו יודעים שיש אנשים בממשל הסורי שהביעו נכונות להשתמש בנשק כימי". אובמה הדגיש כי הוא "מאוד סקפטי בנוגע לטענות שכביכול המורדים הם אלה שהשתמשו בנשק כימי". אובמה הדגיש כי "אנו שותפים לדאגה הישראלית של סכנה שיעבור נשק כימי לטרוריסטים בחיזבאללה. משטר אסד חייב להבין שהוא יהיה אשם ואחראי למה שקורה".

42 הרוגים במסגד בדמשק

בשעות הערב החריד פיצוץ עז מסגד במרכז דמשק וגרם למותם של 42 בני אדם לפחות. בין ההרוגים גם האימאם אל-בוטי, שנחשב לסמכות הדתית הממלכתית העליונה במדינה, וגם נאמן למשטר אסד. 84 בני אדם נוספים נפצעו. תפילות יום השישי שהעביר אל-בוטי במסגד "אימאן" בבירה הועברו מדי שבוע בשידור ישיר בטלוויזיה הממלכתית במדינה.

במהלך היממה האחרונה כבשו המורדים בסוריה מספר עיירות בסמוך לגבול עם ישראל ברמת הגולן, כך טוענים גורמי אופוזיציה במדינה. "תקפנו כמה עמדות ממשל ובמקביל הצבא הסורי ממשיך להפציץ אזרחים באזור. אנחנו ממשיכים לפעול כדי לכבוש עוד עיירות באזור", אמר דובר ארגון "השאהידים של הירמוך", ארגון המורדים העיקרי שפועל בחלקו הסורי של רמת הגולן.

ארגון בריטי שמפקח על מלחמת האזרחים בסוריה אומר שהמורדים כבר כבשו כמה עיירות בגולן, לא רחוק מקו הגבול עם חלקו הישראלי של הגולן. על פי עדויות לפחות 150 בני אדם נמלטו מהאזור לעבר הגבול הלבנוני, מצפון לגולן, דרך החרמון הסורי.