הניו יורק טיימס חושף: "אבו מאזן יוותר על תנאי ההקפאה"

הנשיא האמריקני ברק אובמה ממשיך את ביקורו באזור ועל פי דיווחים בארה"ב הוא עשוי לשמוע מיו"ר הרשות הפלסטינית כי הוא מוכן להגמיש את עמדותיו במטרה לפתוח במו"מ עם ישראל. על פי מסמך שהגיע לידי העיתון אבו-מאזן מוכן לוותר על התנאי להקפאת התנחלויות

פריצת דרך? אבו-מאזן ואובמה (רויטרס)

בדרך לפריצת דרך מדינית? יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-אזן עשוי להגמיש את עמדותיו כדי לשוב לשולחן המו"מ עם ישראל - כך מדווח היום הניו יורק טיימס שחושף מסמך מקדים שהכינו ברשות לקראת ביקור הנשיא באזור. על פי הדיווח אבו-מאזן עשוי להסיר את דרישתו להקפיא את הבנייה בהתנחלויות כתנאי לפתיחת שיחות שלום, דבר שמנע התקדמות בתקופה האחרונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השינוי בעמדתו של אבו-מאזן יוצג, כך על העיתון האמריקני, לנשיא אובמה במהלך הפגישה שנערכת בין השניים ברמאללה. על פי המתווה החדש אבו-מאזן יסכים לקבל הבטחה שאינה פובמית להפסקת הבנייה בזמן המשא ומתן. בכירי הרשות הפלסטינית סירבו להגיב לפרסום, אך סעאב עריקאת הבהיר כי "הדבר היחיד שנותר לאבו מאזן הוא המשא ומתן".

בנקודה נוספת במסמך נכתב כי הפלסטינים מקווים שאובמה יצליח לגרום לראש הממשלה נתניהו לומר לראשונה באופן מפורש כי יהיה מוכן למתווה "שתי מדינות המבוסס על הסכמי שביתת האש של 1967", דבר שהוא לא אמר עד כה. "אני מקווה שיום אחד הוא יניח את המפה שלו על השולחן כפי שאני עשיתי", נכתבו דבריו לכאורה של אבו-מאזן במסמך.

בנוסף, צפוי אבו-מאזן להדגיש בפני הנשיא האמריקני את המצב הכלכלי החמור של הרשות שלא מסוגלת לשלם משכורות לעובדיה ובראשם לאנשי הביטחון. "לא מדובר באיום, אלא בשיתוף בעובדות", כך אבו-מאזן על פי המסמך. "אם המצב יימשך , אאלץ לבקש מנתניהו להחזיר את השליטה שלו ברשות", יאמר אבו-מאזן לעמיתו.

"אחרי עשרים שנות משא ומתן בלי תוצאות, אמריקה צריכה להפעיל לחץ על ישראל", אומר אבו אחמד חוסיין, בכיר בהנהגה הפלסטינית. "האמריקנים צריכים לדאוג שנקבל את הזכויות שלנו". אבו-מאזן, כך מעריכים בעיתון, יבהיר לאובמה שהוא לא מתכוון לקדם את העניין הפלסטינית בגופי המשפט הבינלאומיים, "אלא אם תמשיך ישראל לבנות בשטחי E1".

אובמה בישראל - סיקור מלא:

לכבוד אובמה: טיפסו על גשר המיתרים

צפו: האנשים שמאחורי הביקור הנשיאותי

כך הכתבים הזרים מסקרים את אובמה

אובמה ונתניהו החליפו מתנות

יום ה': אילו כבישים ייסגרו היום לתנועה?

צפו: לוח הזמנים המלא ליום השני בישראל

בזמן ביקור אובמה: רקטות שוגרו לעבר הדרום