אירן מגבירה את הסיוע הצבאי לאסד

70 אלף הרוגים אחרי, המלחמה בסוריה לא מאטה לרגע. בחודשים האחרונים הגבירה אירן משמעותית את הסיוע הצבאי שהיא מעבירה לאסד, בייחוד דרך עירק, בניסיון להשיג הכרעה במאבק נגד המורדים. היום הזהיר ראש אמ"ן אלוף אביב כוכבי כי "אסד כבר עושה הכנות מתקדמות לשימוש בנשק כימי"

נשק אירני בדרך לסוריה (AP)

אירן הגבירה לאחרונה באופן משמעותי את תמיכתה הצבאית באסד, כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס מפי דיפלומט מערבי. לטענתו, אירן ורוסיה תומכות בסוריה מאז תחילת מלחמת האזרחים במדינה ורק בזכותן מצליח שלטונו להחזיק מעמד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נשק אירני ממשיך לזרום לסוריה דרך עירק, ולעיתים דרך טורקיה ולבנון, תוך הפרה בוטה של החלטות האו"ם והסנקציות שאוסרות סחר נשק עם אירן", אמר הדיפלומט הבכיר, שביקש להישאר בעילום שם. בטורקיה ובעירק הכחישו את הטענות.

על פי הדיווח, הסיוע האירני הביא את הלחימה בסוריה לשלב מתקדם. המשטר בטהרן מנסה להכריע את המערכה באמצעות שליחת נשק עדיף על זה של המורדים. במקביל גוברים קולות במערב הקוראים לחמש את כוחות האופוזיציה במדינה.

"האירנים תומכים בצורה נרחבת מאוד בממשל אסד", אמר המקור. "בחודשים האחרונים הם הגבירו את התמיכה באמצעות סיוע שעובר דרך המרחב האווירי, וכעת דרך עירק - בעזרת משאיות. השלטון העירקי מתעלם מהמצב".

"אסד עושה הכנות לשימוש בנשק כימי"

מוקדם יותר היום הזהיר ראש אמ"ן אלוף אביב כוכבי כי "סוריה היא מדינה מתפוררת". בנאומו בכנס הרצליה אמר כוכבי כי "צריך לדבר על מדינת אסד ומדינת המורדים. 11 מתוך 17 מעברי הגבול של סוריה נמצאים בידי המורדים. זה אומר זרימת פליטים, זרימת אמל"ח, זרימת ציוד וגם זרימת כוחות ג'יהאד".

במהלך הרצאתו הבהיר ראש אגף המודיעין כי "אסד מחריף את הצעדים העיקריים שלו. הוא עושה הכנות מתקדמות לשימוש בנשק כימי, אם כי הוא עדיין לא נתן פקודה להשתמש בו". לדבריו, אירן וחיזבאללה עושים הכל כדי לשמור על שלטונו של אסד. "לאירן יש כמה אינטרסים", הוא הרחיב, "האינטרס הראשון הוא לא לאבד בת ברית, האינטרס השני הוא לא לאבד משענת אסטרטגית היכולה להפעיל אש על ישראל והאינטרס השלישי הוא לא לאבד קשר עם חיזבאללה".