מובארק לאזרחי מצרים: "לתמוך במורסי"

עורך דינו של חוסני מובארק טוען שהנשיא לשעבר, שהודח ב-2011 "עצוב ומדוכא" מגילויי האלימות ומחוסר היציבות במדינת הנילוס שלו. על פי הדיווח או דבריו של עורך הדין, מובארק קורא למצרים לתמוך בנשיא הנבחר מוחמד מורסי, אותו האיש ששלח אותו פעמיים לבית הכלא

מורסי ומובארק (רויטרס, AP)

נשיא מצרים המודח שממתין לחידוש משפטו באשמת גרימת מוות של המפגינים בימי מהפיכת תחריר. מאמין שאזרחי מצרים, צריכים לתמוך בנשיא שירש את מקומו מוחמד מורסי ולשים סוף להפגנות שלא נותנות למדינה לשוב ולעמוד על רגליה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למרות מינוי של הנשיא מבית האחים המוסלמים, המהומות במדינה השכנה לא נרגעות. רק בסוף השבוע האחרון נהרגו שלושה מפגינים בעימותים קשים עם כוחות הביטחון בקהיר ובפורט סעיד לאחר פסיקת בית המשפט העליון במדינה לאשר גזר הדין במשפט המעורבים בפרעות הדמים באצטדיון הכדורגל בעיר הנמל.

הנשיא הנוכחי, מוחמד מורסי הושלך פעמיים לכלא בהוראתו של מובארק בימים שקדמו להפיכה, שהגיעה לשיאה בחודש פברואר 2011. אבל כיום, עורך דינו של הנשיא המודח והחולה אומר לסוכנות הידיעות הצרפתית אי אף פי ששמע ממרשו את הדברים האלה - "נשיא שנבחר, אנשים צריכים לתמוך בו", כך אמר עורך הדין פאריד א-דיב שסיפר עוד כי "מובארק עצוב ואף מדוכא". ולמה? "בגלל חוסר היציבות במדינה, בגלל ההפגנות ובגלל גילויי האלימות".

המהומות בפורט סעיד, בסוף השבוע (AP)

מובארק בן ה-84 קיבל, בינתיים, עונש מאסר עולם על חלקו במותם של המפגינים במהלך 18 ימי המהומות ב-2011, מהומות שסיימו את תקופת שלטונו שנמשכה שלושה עשורים. אבל בחודש האחרון, בית המשפט ביטל את גזר הדין וקבע לשוב ולדון בנושא ב-13 בחודש אפריל - אולי, דבריו של מובארק (או של עורך דינו) מכוונים לדיונים האלה, במטרה להקל עוד בעונשו.

מורסי עלה לשלטון אחרי הבחירות שנערכו בחודש יוני האחרון, הוא היה נציגה של תנועת האחים המוסלמים, תנועה שהוגבלה מאוד בימיו של מובארק. באחת ההכרזות הראשונות שלו כנשיא הוא אמר שיעמיד למשפט את ראשי המשטר הקודם.

אבל לאכזבתו של הנשיא החדש ושל מצרים כולה, גם עליית האחים המוסלמים לשלטון לא הפסיקה את האירועים האלימים במדינה. המהומות הקשות ביותר מתרחשות בעיר המזרחית, סמוך לתעלת סואץ - פורט סעיד, שם יש מרד גלוי נגד התנועה המוסלמית.