המורדים בסוריה: נתקוף את ישראל

חטיפת 21 אנשי האו"ם בידי כוחות המורדים סמוך לגבול עם ישראל העלה דאגות בקרב גורמים ביטחוניים ישראליים, מחשש לזליגת הלחימה אל מעבר לגבול. בסרטון שפרסמו היום המורדים ברמת הגולן הם מאיימים במפורש: נפתח בפעילות צבאית נגד ישראל

יממה לאחר שהמורדים בסוריה שחררו את 21 חיילי כוח אונדו"ף שנחטפו ביום רביעי ברמה הסורית, החשש מפני זליגת הלחימה אל מעבר לגבול מתגבר. בסרטון שפרסמו היום הם מאיימים: נפתח במבצע צבאי נגד ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו נמצאים עכשיו ברמת הגולן הכבושה", אומר אחד המורדים בסרטון. "אלה האדמות המבורכות שמכר חאפז אל-אסד הנתעב לפני 40 שנה. כבר 40 שנה שלא נורה בהן כדור אחד לעבר ישראל. אנחנו נירה את הכדורים האלה בגולן", אמר. 

המורדים האסלאמיסטיים במדינה שולטים בשלב זה של הלחימה על מספר גזרות מול הגולן הישראלי. בעבר עלה חשש כי אסד ינסה להסיט את תשומת הלב מהמתחולל בארצו על ידי פתיחת חזית צבאית נגד ישראל, אבל כעת נראה שאלה דווקא המורדים שעשויים לירות את יריית הפתיחה, בקריאת תיגר מובהקת על שלטונו.

אתמול: שוחררו 21 אנשי האו"ם

אנשי האו"ם מהפיליפינים שוחררו בשלום (רויטרס)
אתמול, אחרי שלושה ימים בשבי, שוחררו 21 אנשי האו"ם משבי המורדים. אנשי האו"ם, שהוחזקו מאז יום רביעי על ידי חמושים, הועברו לירדן, שם עברו בדיקות רפואיות. לאחר מכן שבו לבסיסם בדרום סוריה דרך שטח ישראל ומעבר קונטרה. שחרורם של החטופים התאפשר הודות לסיכום שהושג בין האו"ם לבין צבא המורדים ותואם מול ירדן וישראל.

בשעות הבוקר מסרו כוחות המורדים הממוקמים בכפר ג'מלה שברמת הגולן הסורית כי הלחימה באזור הופסקה, דבר שסלל את הדרך לשחרורם של בני הערובה. ברשת אל ג'זירה דווח כי החל שחרור החיילים, אך לאחר מכן נמסר כי שחרורם הופסק מכיוון שכוח או"ם שהיה אמור לקבל אותם לרשותו מתקשה להגיע לאזור עקב חידוש הלחימה.