החשש: הכוחות יברחו מסוריה, אל-קאעידה ישתלט

המורדים הסורים החריפו את פעולותיהם עם חטיפת כוח אנשי או"ם אתמול באזור רמת הגולן. בתמורה לשחרורם דורשים החוטפים שליטה על כפר ג'בלה, הממוקם חמישה קילומטרים בלבד מן הגבול עם ישראל. בצה"ל הודיעו בינתיים כי אין שינוי ברמת הכוונות. בתוך כך דיווחה סוריה כי אמצעי ריגול ישראליים התגלו לאורך חופי המדינה

במערכת הביטחון הישראלית גוברים החששות מפני התחממות הגזרה הצפונית, לאור חטיפת כוח האו"ם סמוך לגבול. 20 אנשי או"ם נלקחו אתמול כבני ערובה בידי 30 חמושים, המשתייכים לכוחות המורדים נגד אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התנאי שהציבה קבוצת החוטפים, המכנה עצמה "יחידת ירמוכ של המורדים", לשחרור החטופים היא נסיגה של הצבא הסורי משטח רמת הגולן, ובעיקר מכפר ג'בלה. מנהיג החוטפים האשים משטר אסד ואת כוחות האו"ם כי הם משתפים פעולה עם ישראל.

החשש העיקרי של מערכת הביטחון והממשל הישראלי היא שמטרת החטיפה היא להבריח את כוחות המשקיפים הבינלאומיים מהגבול, זאת על מנת לאפשר לאל-קאעידה להשתלט על צידו הסורי ולהתקרב בצורה משמעותית לישראל. לראייה - הכפר ג'בלה, עליו נאבקים המורדים, נמצא במרחק של חמישה קילומטרים מהגבול, וכשבעה קילומטרים מהיישוב הישראלי חיספין.

מיד לאחר אירוע החטיפה אתמול, הורתה קרואטיה לשחרר לאלתר 100 מחייליה המשרתים באזור סוריה. כעת מחכים לראות האם גם מדינות נוספות ינהגו באופן דומה - דבר אשר עלול לשתק את כוח האו"ם המשגיח על רצועת ההפרדה בין ישראל לסוריה.

מנהיג קבוצת החוטפים לצד הרכבים שנלקחו

צה"ל: אין שינוי ברמת הכוננות

בצה"ל הודיעו אתמול כי לפי שעה אין שינוי ברמת הכוננות בגבול. עוד הוסיפו, אולי בניסיון להרגיע את הרוחות, כי חטיפת אנשי האו"ם היא אירוע פנימי שאינו משנה את מאזן הכוחות ואינו קשור לצה"ל. יחד עם זאת, בחודשים האחרונים תוגברו באופן משמעותי כוחות הצבא באזור רמת הגולן, לאור רגישות הגזרה.

עם היוודע דבר החטיפה הודיע ארגון האומות המאוחדות כי צוות משא ומתן נשלח לאזור, על מנת לנסות ולשחרר את בני הערובה בדרכי שלום. שגריר רוסיה באו"ם ויטלי צ'ורקין, המשמש גם כנשיא הזמני של מועצת הביטחון, סיפר על אירוע החטיפה: "לא התנהל עימות בין כוחותינו לבין המורדים. זו הייתה השתלטות שקטה." אמר.

"כוחות האו"ם מתנהלים בשטח באופן שגרתי. הם לא חמושים ולא מתערבים בנעשה בסוריה. מדובר באנשים חפים מפשע", הוסיף שגריר רוסיה. אדוארד דל-בוי, אחד מדוברי האו"ם סיפר אמש כי המשקיפים שנחטפו היו במשימת אספקה שגרתית.

סוריה: "מצאנו אמצעי ריגול ישראליים"

הרשויות בסוריה טוענות כי גילו "אמצעי ריגול" ישראליים לאורך החוף הסורי של הים התיכון, מצפון לגבול לבנון. את הידיעה מדווחת סוכנות הידיעות הסורית SANA.

בכיר סורי אמר לסוכנות הידיעות כי הציוד הוא בעל יכולת הקלטה, צילום ושידור מידע ליעד רחוק. סוכנות הידיעות שפרסמה את הידיעה משמשת את משטר אסד, ולא מזוהה עם המורדים. לא נמסרו פרטים נוספים כגון מיקום הציוד שנמצא או דרך כיצד הוא הוחבא

אזור החוף הסורי נחשב למעוז של הנשיא אסד, בשל העובדה שרוב תושביו עלאווים - בני הפלג האסלאמי אליו משתייכת משפחת אסד. למרות הטלטלה שעוברת סוריה בשנתיים האחרונות, לא היו קרבות של ממש באזור והעיר הגדולה ביותר בקו החוף, לטקיה, נמצאת בשליטה מלאה של משטר אסד.