מרתון עזה בוטל - בגלל הנשים

המרתון השנתי שמארגנת סוכנות אונר"א של האו"ם בוטל, לאחר שבחמאס החליטו שהשתתפות נשים נוגדת את ערכי האיסלאם. "המרתון הוא אירוע שנתי שאמור להציג סולידאריות עם העם הפלסטיני כולו ולגייס כספים למחנות קיץ שמאורגנים על ידי האו"ם", אמר עדנאן אבו חסנה. 279 נשים שהיו אמורות להשתתף באירוע נותרו מאוכזבות

מרתון שמאורגן על ידי סוכנות האו"ם אונר"א ברצועת עזה מדי שנה, בוטל לאחר שארגון חמאס לא רצה לראות נשים רצות בשטח הרצועה. בחמאס אמרו שהאירוע, שתוכנן ל-10 באפריל, נוגד את המסורת המוסלמית. כמה עשרות נערות וילדות מהרצועה שכבר עורכות חודשים הכנות לקראת המרוץ - מאוכזבות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ההחלטה המאכזבת הזו התקבלה אחרי דיונים בהנהגה ברצועה, הם החליטו שאף אישה לא צריכה להשתתף באירוע" אמר דובר סוכנות אונר"א, שאחראית למימון וארגון המרוץ. 1500 ילדים ו-800 מבוגרים נרשמו לאירוע, בהם מספר שיא של נשים - 260 פלסטיניות ו-119 אזרחיות זרות. רוב הילדים היו אמורים לרוץ רק כמה מאות מטרים, כדי להרגיש את החוויה. המבוגרים היו אמורים לרוץ את כל 42 הקילומטרים.

שיא בסכסוך בין חמאס לאנשי האו"ם

"המרתון הוא אירוע שנתי שאמור להציג סולידאריות עם העם הפלסטיני כולו ולגייס כספים למחנות קיץ שמאורגנים על ידי האו"ם, מחנות קיץ שאמורים לשרת 250,000 ילדים", אמר עדנאן אבו חסנה, דובר אונר"א ברצועה.

היחסים בין אונר"א לחמאס, ששולט ברצועה מאז 2007 מתוחים. בחמאס מאשימים את הארגון שהוא לא מוכן לכלול את אנשיו באירועים שהוא מארגן ולספק להם משרות. הארגון מעביר גם ביקורת על התכנים שסוכנות האו"ם מעבירה בבתי הספר שלה ברצועה.

מלבד חינוך ואירועים מיוחדים כמו המרתון, הארגון שנוסד ב-1949 מספק מזון ושירותי הצלה ל-1.6 מיליון התושבים ברצועה. בארגוני זכויות האדם מתחו לא אחת ביקורת על חמאס, שמאלץ נשים לכסות את ראשן בציבור ושולח שוטרים להפריד בין זוגות שמפגינים גילויי חיבה.