צפו: הקרב על מצרים - בהארלם שייק פרובוקטיבי

צעירי האופוזיציה המצרית ותנועת האחים המוסלמים מתקוטטים לאחרונה בזירה יוצאת דופן – ריקוד ההארלם שייק. באופוזיציה רקדו וקראו קריאות נגד מורסי, ואילו פעילי האחים המוסלמים עטו מסכות של מנהיגי האופוזיציה ופצחו במחול פרובוקטיבי. כך זה נראה

"הארלם שייק", להיט הרשת הוויראלי התורן, הצליח לכבוש מקום של כבוד גם בפוליטיקה הסוערת של מצרים, ואף לעורר סערה בעצמו. בימים האחרונים מתנהלת ברשתות החברתיות של מצרים מלחמת גרסאות ללהיט בין ארגון הגג של האופוזיציה המצרית לבין האחים המוסלמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שני הצדדים החליטו להסיר את הכפפות - לפחות באופן וירטואלי - ולצלם גרסאות פרובוקטיביות ופוליטיות במיוחד ללהיט, במטרה לנגח זה את זה. הראשונים היו צעירי האופוזיציה המצרית שצילמו בשבוע שעבר את הגרסה שלהם במהלך הפגנה מול מטה האחים המוסלמים בקהיר.

הצעירים, כפי שאפשר לראות בקטע, לא הסתפקו בצילומי הקליפ, והחלו לקרוא בגנותו של הנשיא מורסי: "הסתלק" - כפי שהטיחו המפגינים בכיכר תחריר בנשיא מובארק, בזמן המהפכה בינואר-פברואר 2011.

האחים המוסלמים לא נשארו חייבים - לפחות לא ברשת: כעבור כמה ימים הם העלו גרסה משלהם ללהיט - שבה הם עוטים על פניהם מסכות בדמויותיהם של מנהיגי האופוזיציה ורוקדים מול המצלמה. על השלט שמחזיק אחד מהם נכתב "תנו לי כיסא" - רמז לגחמות הפוליטיות של עמר מוסא, מחמד אל-ברדעי ושאר מנהיגי האופוזיציה החילונית:

ביקורת על הסרטון: "לא הולם"

אך בכך לא תם הסיפור: מי שהעלה את הסרטון לרשת הוא הבחור גדול המימדים שמופיע בו ו-איך לומר בעדינות - קשה להתעלם מנוכחותו. מדובר באחמד מוריר, אחד ממנהלי הפורומים של האחים המוסלמים באינטרנט. לאחר שזהותו נחשפה ברשת, נמתחה עליו ביקורת נוקבת מצד הנהגת הארגון בטענה כי מדובר בהתנהגות שאינה הולמת את ערכי הארגון האסלאמי.

מוריר נכנע ללחצים שהופעלו עליו והחליט לגנוז את הסרטון, אלא שמאז שהועלה הוא כבר נפוץ ברחבי הרשת והפך ללהיט שגרף יותר צפיות מהסרטון המתגרה שהעלתה תחילה האופוזיציה. כך, בגירסתו המצרית, הפך "הארלם שייק" מבדיחה ילדותית לאמירה פוליטית. הוא נקלט לתוך ויכוח פוליטי סוער שמתנהל ברחובות - אך לא פחות מכך ברשת.

כשהרשת מוצפת בלהיטים ויראליים, "בעד" או "נגד" הנשיא או האופוזיציה, כל קליפ חובבני כזה הופך לחומר בערה שמאפשר למחנות הפוליטיים היריבים במצרים לכלות את זעמם זה בזה. כל עוד שחרור הקיטור הזה נשאר ברשת - זה לא כל כך נורא.