דיווח: טילים כימיים בידי המורדים בסוריה

מצפון תיפתח דאגה: עיתון לבנוני מדווח כי המורדים בסוריה הצליחו להשתלט על מאגר טילי סקאד עם ראש נפץ כימי, בצפון מזרח המדינה. טווח טילי הסקאד מכסה את כל שטח ישראל. אין אישור לידיעה ממקורות נוספים

בידי המורדים? טיל סקאד, ארכיון (AP)

דיווח מדאיג מסוריה: המורדים בשלטון אסד טוענים כי ביום שישי הם השתלטו על מאגר של טילים כימיים באזור דיר א-זור שבצפון מערב המדינה. את הדיווח מפרסם העיתון הלבנוני יא-ליבאן ואין לו אישורים נוספים לפי שעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, המורדים כבשו בסיס צבאי בו הוחזקו טילי סקאד עם ראש נפץ כימי. טילים מסוג זה מכסים את כל שטחה של מדינת ישראל, היה והם משוגרים מסוריה. בסרטון שפירסמו המורדים הם מציגים את הטילים וטוענים שהצבא הסורי מפציץ בטילים שכאלה את מעוזי המורדים, אך לא צויין האם ראשי הנפץ הם כימיים או קונבנציונליים.

הסוג של טילי הסקאד הללו מסוגל להגיע למהירות כפולה ממהירות הקול ואורכו 11 מטרים. ישראל הוכתה בעבר בטילי סקאד, כשסדאם חוסיין ירה אותם לעבר ערי המרכז במלחמת המפרץ הראשונה, אך הטילים הללו נשאו רק חומר נפץ קונבנציונלי וגרמו למעט מאוד נזק באופן יחסי.

נתניהו: "בסוריה יש נשק קטלני ועלינו להיות מוכנים"

אם הדיווח נכון, הרי שהתממש חלום הבלהות של ההנהגה הישראלית - מורדים אסלאמיים קיצונים חמושים בנשק כימי שניתן לשגרו לעבר ישראל. בקרב המורדים בשלטון אסד יש קבוצות אסלאמיות פונדמנטליסטיות קיצוניות, המזדהות עם ארגון אל קעידה. גם ארגון הטרור הלבנוני חיזבאללה לוקח חלק בלחימה בסוריה - אך לצידו של הנשיא אסד.

בעבר, הבהיר ראש הממשלה נתניהו במספר הזדמנויות כי העברת נשק לא קונבנציונאלי מסוריה לידי ארגוני טרור תחמיר את המצב, אך הכוונה הייתה העברה של הנשק על ידי צבא אסד ולא לנפילת הנשק בידי המורדים. ראש הממשלה הזהיר לפני חודש כי על ישראל להיות ערוכה לאיומים האפשריים מכיוונו של משטר אסד. "בסוריה, שהולכת ומתבקעת, יש נשק קטלני ועלינו להיות ערוכים, חזקים ונחושים מול כל איום אפשרי", אמר נתניהו.