אל קאעידה נטל אחריות לטבח בפריז

זרוע של הארגון בתימן טוענת כי היא עומדת מאחורי הפיגוע במערכת השבועון "שארלי הבדו". "המבצע מבטא את נקמת הזעם של שליח האלוהים", הסביר נציג הארגון בסרטון. אסד גינה את הפיגוע

אחרי הדיווחים שלפיהם אחד מהאחים קואשי, שביצעו את הטבח המזעזע במערכת העיתון "שארלי הבדו", התאמן עם אנשי אל קאעידה לקחה היום (רביעי) הזרוע של ארגון הטרור בתימן אחריות לפיגוע שבו נרצחו 12 בני אדם בשבוע שעבר. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי הארגון ביצע את הפיגוע כנקמה על פרסום הקריקטורות המעליבות את הנביא מוחמד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסרטון שפורסם ברשת נוטל נאסר בן עלי אל נסרי, נציג של זרוע אל קאעידה בתימן, אחריות לטבח: "בנוגע לקרב המבורך בפריז, אנחנו ארגון הג'יהאד של אל קאעידה בחצי האי הערבי לוקחים אחריות על המבצע, שמבטא את נקמת הזעם של שליח האל".

בתוך כך, סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי נשיא סוריה בשאר אסד גינה היום את הפיגוע ואמר כי מדינות שנלחמות בטרור צריכות לשתף ביניהם מידע מודיעיני.

מערכת "שארלי הבדו", אחרי הטבח

אחרי הפיגוע במערכת העיתון נמלטו האחים קואשי וכוחות הביטחון הצרפתיים ניהלו אחריהם מצוד נרחב עד שהצליחו לחסלם ביום שישי האחרון - יומיים אחרי הפיגוע - במהלך קרב יריות בבית דפוס שבו התבצרו במרחק לא רב מנמל התעופה שארל דה גול.

באותו יום פרסמה תחנת הטלוויזיה הצרפתית BFM הקלטות של שיחות שניהלה עם שני האחים הרוצחים במהלך היום, שבהן הם מספרים על הסיבות שגרמו להם לצאת למסע הרצח.

בהקלטה הראשונה נשמע שריף קואשי מספר שארגון אל קאעידה בתימן שלח אותו לבצע את הפיגוע. קואשי, שהתאמן בבסיס אל קאעידה בתימן כמה שנים קודם לכן, סיפר לרשת הטלוויזיה כי אנוואר אל-אוולקי, מנהיג הארגון בתימן שחוסל ב-2011, מימן את הפיגוע.

הרוצחים סעיד ושריף קואשי

אחר כך נשמעת גם הקלטה של שיחה עם מאדי קוליבאלי, המחבל שהתבצר במרכול "היפר כשר" ורצח ארבעה בני ערובה, שבה הוא אומר כי היה מתואם עם האחים קואשי ושהוא עצמו משתייך לארגון דאע"ש. קוליבאלי, שהיה חמוש בשני רובי קלצ'ניקוב ומצויד באפוד מגן, התבצר במשך שעות במרכול עם בני הערובה. הוא דרש מהמשטרה להניח לאחים קואשי שבאותו זמן עוד התבצרו עם בת ערובה בבית הדפוס.

על פי אתר צרפתי, שירותי הביון והמשטרה במדינה הכירו היטב את האחים קואשי והם אף היו נתונים למעקב פיזי (סעיד) ושנתיים של מעקב טלפוני (שריף). בשנת 2014 החליטו שירותי המודיעין המקומיים להפסיק את המעקב אחר השניים מחוסר ראיות.