בכיר במשמרות המהפכה של אירן חוסל בסוריה. אירן: "ישראל אחראית"

חוסאם חושנביס היה בדרכו לנמל התעופה בדמשק עד שמארב של אלמונים השיג אותו והתנקש בחייו. אירן מאשימה את ישראל, אך כפי הנראה מדובר במורדים סורים שאחראים לחיסול. כוחות מורדים המתינו לרכבו במארב מתוכנן מראש, אז התחילו לפתוח באש

מפקד משמרות המהפכה האירניים בלבנון הגנרל חוסאם חושנביס, הידוע גם בכינוי חסן שעטרי, חוסל הלילה יחד עם מלוויו ברכב שהסיע אותם מנמל התעופה של דמשק. מארב של מורדים סוריים המתין לו ליד העיירה זבדאני. חושנביס נחת אמש בדמשק בטיסה מטהרן, והיה בדרכו לביירות עם מאבטחיו הלבנוניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תוארו הרשמי היה הממונה על שיקום דרום לבנון מאז מלחמת לבנון השנייה. האירנים טוענים שישראל והמורדים הסורים הם האחראים לרצח. בשגרירות האירנית בביירות קיבלו היום את ראשי חיזבאללה שבאו להציע תנחומים על החיסול. מזכ"ל החיזבאללה חסן נסראללה לא הגיע לביקור התנחומים, ושלח במקום את בן דודו שייצג אותו.

אירן, באופן לא מפתיע, מאשימה את ישראל בחיסול, אך התמיכה שלה במשטר אסד היא ככל הנראה אחת הסיבות בגללה המורדים התנקשו בשאטרי. אירן כבר נמצאת עמוק בשטח הסורי והלבנוני, בעיקר ע"י תמיכה בחיזבאללה ובמשטר אסד.

אירן מעורבת צבאית בסוריה ולבנון דרך חיזבאללה

רק בתחילת השבוע פורסם כי אירן פועלת יחד עם חיזבאללה להקמת רשת מיליציות בשטח סוריה במטרה להגן ולשמור על האינטרסים שלהם במקרה של הפלת בן בריתם - הנשיא אסד, כך דווח הוושינגטון פוסט מפי גורמים רשמיים בממשל האמריקני ובמזרח התיכון.

המיליציות כבר נלחמות לצד כוחות הצבא הנאמנים לאסד במטרה לשמר את שלטונו. מטרתה של אירן היא ליצור בסיסי כוח פעילים שעליהם היא תוכל לסמוך במקרה ותיקרע ותחולק למובלעות אתניות.

גורם בכיר בממשל אובמה אומר כי טהרן תומכת ב-50 אלף אנשי מיליציה שפועלים בסוריה. "זו מבצע גדול", הסביר. "נראה כאילו הכוונה המיידית היא לתמוך במשטר הסורי, אבל זה חשוב לאירן שיהיה לה כוח בסוריה שניתן לסמוך עליו".