נערכים ליום שאחרי אסד: "אירן מקימה מיליציות בסוריה"

הוושינגטון פוסט מצטט גורמים בממשל אובמה שאומרים כי המשטר האירני וגם חיזבאללה מקימים רשת של מיליציות במטרה לשמור על האינטרסים שלהם במקרה שאסד ייפול. "אירן תומכת בכוח מבצעי של כ-50 אלף לוחמים שכבר פועל בסוריה"

נערכים ליום שאחרי אסד? (AP)

אירן פועלת יחד עם חיזבאללה להקמת רשת מיליציות בשטח סוריה במטרה להגן ולשמור על האינטרסים שלהם במקרה של הפלת בן בריתם - הנשיא אסד, כך מדווח הוושינגטון פוסט מפי גורמים רשמיים בממשל האמריקני ובמזרח התיכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המיליציות כבר נלחמות לצד כוחות הצבא הנאמנים לאסד במטרה לשמר את שלטונו. הגורמים שמצוטטים בכתבה, מעריכים כי מטרתה של אירן היא ליצור בסיסי כוח פעילים שעליהם היא תוכל לסמוך במקרה תיקרע ותחולק מובלעות אתניות.

גורם בכיר בממשל אובמה אומר כי טהרן תומכת ב-50 אלף אנשי מיליציה שפועלים בסוריה. "זו מבצע גדול", הסביר. "נראה כאילו הכוונה המיידית היא לתמוך במשטר הסורי, אבל זה חשוב לאירן שיהיה לה כוח בסוריה שניתן לסמוך עליו".

התפרקות למובלעות אתניות

המיליציות נלחמות לצד אסד. חמושים בסוריה (רויטרס)

גורם בכיר באחת ממדינות ערב הוסיף כי "לאירן שתי מטרות עיקריות: האחת היא לתמוך באסד ולשמר את שלטונו והשנייה היא להכין את השטח ליום שאחרי נפילתו".

במקביל, ההתפרקות של המדינה והעם הסורי לקבוצות אתניות ועדתיות גורמת לדאגה גוברת בקרב המדינות השכנות, כשמלחמת האזרחים מתקרבת לשנתה השלישית ופתרון לא נראה באופק.

כוחות המורדים, המגיעים רובם מהעדה הסונית, רחוקים מלהיות מאוחדים ומורכבים מפלגים שונים ורבים - כולל קבוצות של אנשי ג'יהאד שהגיעו מחוץ לסוריה. לכורדים שבצפון מזרח המדינה יש מיליציות משלהם ורצון לאוטונומיה והמיעוט הנוצרי שתמך ברובו באסד חושש מההשלכות של ניצחון של הגורמים האסלאמיים הקיצוניים.