קהיר: עשרות נפצעו במהומות מחוץ לארמון הנשיא

אלפים יצאו לכיכרות בעקבות פסיקה של בכירי דת המתירה לרצוח מנהיגי אופוזיציה. המשטרה משתמשת בגז מדמיע כדי לפזר את האזרחים שדורשים כינון ממשלת אחדות במצרים. עשרות נפצעו ברחבי המדינה

מהומות מחוץ לארמון בקהיר. ארכיון (רויטרס)

האם ה"אביב הערבי" מתעורר שוב? אלפי מפגינים ברחבי מצרים ותוניסיה מתעמתים עם כוחות הביטחון, במסגרת הפגנות נגד השלטון במדינות. במדינת הנילוס החלו המחאות בשל פסיקותיהם של בכירי דת מצריים שהתירו את דמם של בכירי אופוזיציה, והפכו להתנגשויות אלימות מול כוחות השיטור שהובילו לעשרות פצועים. בתוניסיה הפגינו רבבות במהלך הלוויתו של איש האופוזיציה שנרצח השבוע בפתח ביתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עשרות אלפי בני אדם, מקהיר ועד כפרים נידחים בצפון המדינה, יצאו לרחובות בקריאות המכוונות למוחמד ביידה, בכיר במפלגת האחים המוסלמים, שלטענתם "מושך בחוטים" ושולט בנשיא מורסי בעקיפין. סוכנות הידיעות AP מדווחת כי האלפים המפגינים מנופפים בכיכרות לחם, מחאה על העוני השורר במדינה, שהחריף מאז הפלת חוסני מובראק מכסאו ב-2011.

לפחות 45 מפגינים נפצעו בעימותים ברחבי מצרים במהלך היום. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי גם חמישה חיילי צבא מצרים, בהם שני קצינים נפצעו בהתפרעויות השונות. מאז חידוש המהומות במדינה בסוף ינואר השנה, נהרגו לפחות 59 בני אדם.

העימותים התפשטו לאלכסנדריה, שם שרפו המפגינים שלטים של האחים המוסלמים, ולכפר א-שייח המרוחק כ-180 קילומטרים מקהיר, שבו נאלצה המשטרה להשתמש בגז מדמיע כדי לפזר את המפגינים. האלפים דורשים ממורסי לכונן ממשלת אחדות במצרים, ולחקור את מותם של עשרות בני אדם שנהרגו במהלך ההפגנות מול הממשל.

תוניסיה: הפגנות ענק נגד השלטון האסלאמי

הפגנות ענק בתוניסיה (רויטרס)

רבבות הפגינו במהלך הלוויתו של איש האופוזיציה החילוני, שוקרי בלעיד, שנרצח לפני יומיים בפתח ביתו. רצח בלעיד טרם פוענח, וההערכות הן שנורה בראשו על ידי מתנגדים פוליטיים.

המפגינים, שהתעמתו עם שוטרים ושרפו ניידות משטרה, טוענים שלמרות התראות רבות על הכוונה לפגוע בבלעיד, לא נעשה כל מאמץ להגן עליו או לאבטח אותו. בנוסף, הם דורשים את מיצוי החקירה ומעצר של חשודים בהקדם האפשרי.

יותר מ-50 אלף בני אדם ליוו את ארונו של מנהיג אופוזיציה בדרך לבית הקברות וקראו "תוניס חופשייה, הטרור החוצה". סוכונות הידיעות רויטרס מדווחת כי המפגינים נשאו שלטים עם דיוקנו של מנהיג האופוזיציה המנוח, שהיה דמות חשובה עבור הזרם החילוני במדינה. "נוח על משכבך בשלום בלעיד, אנחנו נמשיך להיאבק", שרו המפגינים.