ראש ממשלת תוניסיה: אקים ממשלת טכנוקרטים

ראש הממשלה הכריז על הקמת הממשלה החדשה בעקבות הפגנות ענק שנערכו בבירה בזמן מסע ההלוויה של איש האופוזיציה שנרצח במדינה. "הממשלה מוכנה", הכריז, על אף התנגדות מפלגת השלטון האסלאמית

ההפגנות הסוערות בבירת תוניסיה מתחילות להשפיע? ראש הממשלה חמאדי ג'אבלי הכריז היום על כוונתו להקים ממשלת טכנוקרטים לא מפלגתית, על אף התנגדות גורמים במפלגה האסלאמית.

"אני מתעקש על החלטתי להקים ממשלה טכנוקרטית", אמר ג'אבלי לעיתונאים בעקבות גל המחאות והמהומות שהתפרץ לאחר ההתנקשות באיש האופוזיציה החילוני שוקרי בלעיד.

ג'אבלי הדגיש כי הקמת הממשלה לא טעונה את אישור האספה הלאומית המכוננת, הנשלטת ברובה בידי אנשי מפלגת השלטון האסלאמית המתנגדת למהלך. טכנוקרטיה, שלטון הטכנאים, מתאר שלטון שמורכב מאנשי מקצוע ולא מפוליטיקאים.

רבבות הפגינו בתוניס

אחר הצהריים הפגינו רבבות בני אדם בתוניס, במהלך מסע הלווייתו של איש האופוזיציה החילוני שוקרי בלעיד, שנרצח לפני יומיים. רצח בלעיד טרם פוענח, וההערכות הן שנורה בראשו על ידי מתנגדים פוליטיים. המפגינים, שהתעמתו עם שוטרים ושרפו ניידות משטרה, טוענים שלמרות התראות רבות על הכוונה לפגוע בבלעיד, לא נעשה כל מאמץ להגן עליו או לאבטח אותו. בנוסף, הם דורשים את מיצוי החקירה ומעצר של חשודים בהקדם האפשרי.

יותר מ-50 אלף בני אדם ליוו את ארונו של בלעיד בדרך לבית הקברות וקראו "תוניס חופשייה, הטרור החוצה". סוכונות הידיעות רויטרס מדווחת כי המפגינים נשאו שלטים עם דיוקנו של מנהיג האופוזיציה המנוח, שהיה דמות חשובה עבור הזרם החילוני במדינה. "נוח על משכבך בשלום בלעיד, אנחנו נמשיך להיאבק", שרו המפגינים.

מדינה, שהייתה לערש האביב הערבי, נותרה שסועה אחרי הפלת הנשיאות בשנת 2011. הפלג האיסלמיסטי הקיצוני תפס את השלטון במדינה, אך נותר במאבק מול התושבים החילונים הדורשים למוטט את מה שהם כינו "ממשלת טרור". הפגנות בעלי רקע דומה פרצו היום גם סמוך למשרד הפנים בבירה, תוניס, ופוזרו על ידי המשטרה.