סוריה: 54 הרוגים בפיצוץ ליד בסיס צבאי

ההרוגים הם עובדי מתקן המחקר שהמתינו לאוטובוס בכניסה למקום. עד כה, לא נמסר מה מייצר המפעל הצבאי, אך ככל הנראה הוא לא משמש לייצור כלי נשק. צבא אסד: "'טרוריסטים' אחראים לפיגוע"

הלחימה בסוריה: 54 הרוגים בפיגוע (רויטרס)

פיצוץ בתחנת אוטובוס בסמוך למפעל צבאי במרכז סוריה השבוע גרם למותם של 54 בני אדם, כולם אזרחים העובדים במקום - כך מפרסמת סוכנות הידיעות AP מפי פעילי אופוזיציה במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהדיווח עולה כי הפיצוץ ארע ביום רביעי בכפר אל-בוראק הסמוך למחוז חמה. פעיל בארגון זכויות אדם מסר, כי האזור נמצא בשליטה מלאה של משטר אסד ולכן הדיווחים מהמקום עוכבו ופורסמו רק כמה ימים אחרי הפיגוע.

עדי ראייה סיפרו כי מיני-ואן שככל הנראה שהיה עמוס בחומרי נפץ התפוצץ בסמוך לתחנת אוטובוס שבה המתינו עובדי המפעל להסעה הביתה בתום יום העבודה. לפי דיווחים מהמקום כל ההרוגים, ובהם 11 נשים, היו עובדי המפעל; "האנשים הללו הם עובדים של משרד ההגנה, אך הם כולם אזרחים. אף איש צבא לא נהרג בפיצוץ", אמר פעיל זכויות אדם בסוריה.

הטלוויזיה הממלכתית במדינה דיווחה על הפיצוץ כבר ביום רביעי בערב, וטענה כי "טרוריסטים" הם שהפעילו מכונית תופת בסמוך למפעל. בדיווח לא נמסר אילו חומרים מיוצרים במפעל או כמה בני אדם נפגעו.

לפי שעה, אף גוף לא לקח על עצמו אחריות לפיצוץ, פרט המזכיר אירועים אחרים בחודשים האחרונים שכוונו נגד בניינים הקשורים לצבא הסורי ולכוחות הביטחון. על חלק מאותם פיצוצים קודמים נטל אחריות ארגון המקושר לאל-קעידה - "ג'בחת אל-נוסרא", הלוחם לצד המורדים בסוריה, והוגדר על ידי ארצות הברית כארגון טרור.

יותר מ-750,000 סורים נמלטו מהמדינה

כ-5,000 פליטים נמלטים מסוריה מדי יום - כך פרסמה היום נציבות האו"ם לפליטים. "מדובר במשבר בהיקף אדיר", אמר אדריאן אדווארדס, דובר הנציבות בתדרוך לעיתונאים דנערך בז'נבה. "בחודש ינואר בלבד חל גידול עצום במספר הפליטים - גידול של 25% במספר הפליטים הרשומים במהלך חודש אחד".

מאז החלה מלחמת האזרחים במדינה לפני כשנתיים - יותר מ-787 אלף סורים נרשמו כפליטים, בעיקר בלבנון, ירדן, טורקיה ועירק. במקביל נמשכת הלחימה הכבדה באזור הבירה דמשק, שם מנסים כוחות הצבא לעצור את התקדמותם המהירה של המורדים. עד כה לא הצליחו המורדים להתקדם למרכז דמשק, אבל בשלושת הימים האחרונים המורדים פשטו על עמדות של הצבא שמקיפות את מרכז העיר.