חיזבאללה: ישראל מנהלת מסע הפחדה

בעקבות הדוח על הפיגוע בבורגס, באירופה שוקלים להכריז על חיזבאללה כארגון טרור, בלבנון עצמה מותחים ביקורת וסגנו של נסראללה מתגונן ומאשים את ישראל: "מנסה להסיט את תשומת הלב מהכיבוש והתוקפנות"

חיזבאללה נגד ישראל, שוב (רויטרס)

הדוח שפרסמו אתמול הרשויות בבולגריה, שהטיל אחריות לביצוע הפיגוע בבורגס על חיזבאללה, גרר ביקורת קשה על הארגון השיעי. באירופה שוקלים לצרפו לרשימת ארגוני הטרור, וגם בלבנון עצמה מאשימים כי חיזבאללה גורם לאי יציבות במדינה. הערב דחה סגנו של נסראללה את הטענות והאשים את ישראל במסע הפחדה עולמי שנועד לדחוק את האגון לפינה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השייח' נעים קאסם, מספר 2 בארגון הטרור הלבנוני, תקף במפגש שערך עם סטודנטים בארצו את ישראל וטען כי מטרת מסע ההפחדה שאותו היא מנהלת היא לפגוע בלגיטימיות של הארגון. "אנחנו ממשיכים לשפר את הציוד ואת האימונים שלנו", הדגיש קאסם. "האשמות נגדנו לא ישנו דבר".

לטענת קאסם, ישראל מנסה להסיט את תשומת הלב העולמית מהתוקפנות שלה ומכיבוש העם הפלסטיני. "הם מנסים לגרום למדינות אחרות לעמוד לצידם כדי להימנע מעימות איתנו", הכריז סגנו של נסראללה.

אירופה: בודקים את האופציות

קאסם מאשים, ארכיון (רויטרס)

אתמול פרסם שר הפנים הבולגרי את ממצאי דוח חקירת הפיגוע באוטובוס התיירים בעיר הקיט בורגס ביולי האחרון, שקבע כי שני אזרחים זרים ממוצא קנדי ואוסטרלי שפעלו בשירות ארגון הטרור הלבנוני היו מעורבים במעשה. בפיצוץ נרצחו שישה בני אדם ובהם חמישה ישראלים, ונפצעו יותר מ-30. "הגענו למסקנה ששני האנשים הללו היו חברים בארגון חיזבאללה", אמר השר טסווטאן טסוונטאנוב בתדרוך כתבים עם פרסום הדוח בנושא.

בעקבות הדוח, הודיע היום האיחוד האירופי כי הוא שוקל להוסיף את התנועה השיעית לרשימת ארגוני הטרור. "המדינות החברות בודקות את האופציות העומדות לרשותו - וזו אחת מהן", אמרה דוברת המשרד למדיניות חוץ של האיחוד האירופי, מיה קוצ'יאנצ'יץ'.

לדבריה, "האיחוד יכול לפעול נגד חיזבאללה במספר דרכים ובהן היורופול (גוף השיטור האירופי), בתי המשפט או דרך הערוצים הדיפלומטיים". ב-18 בפברואר צפויים שרי החוץ של האיחוד האירופי להיפגש בכדי לדון במספר נושאים, וביניהם גם סוגיית הארגון הלבנוני.