המורדים בסוריה: רובים נגד מטוס ג'מבו

הסיוע האירני לסוריה תחת אש, הלכה למעשה: בסרטון שהפיצו המורדים בסוריה נראים כמה לוחמים יורים בנשק קל לעבר מטוס מטען אירני שנמצא בגישה לנחיתה בנמל התעופה של דמשק, כחלק מהסיוע המתמשך של טהרן למשטר אסד. ירי שכזה לא מהווה סכנה אמיתית עבור המטוס, שהמשיך בדרכו

אויב חדש? המורדים יורים על המטוס האירני (יוטיוב)

תיעוד שהעלו המורדים בסוריה לאינטרנט מראה בצורה ברורה את הסיוע האירני למשטר אסד: בסרטון נראה מטוס בואינג 747 שהוסב למטען בגישה לנחיתה בנמל התעופה של דמשק. המורדים יורים אל המטוס אש מנשק קל, אך המטוס ממשיך בדרכו בלי נזק שניתן להבחין בו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת   

נמל התעופה הבינלאומי של דמשק מרוחק כ-30 ק"מ ממרכז העיר, וחלק מהשכונות שנמצאות סביבו נפלו לידי המורדים, אך נמל התעופה עצמו נמצא עדיין בשליטת המשטר. בסרטון ניתן לראות את הקרבה של המורדים למעוז של השלטון, כשהם נמצאים ממש במסלול הגישה לנחיתה של המטוס.

המטוס שמגיע לנחיתה הוא בואינג 747 ("ג'מבו") שהוסב למטען, אחד מארבעה מטוסים מדגם זה שנמצאים בשימוש חיל האוויר האירני, הצביעה של המטוס כפי שהוא נראה בסרטון מעידה כי אכן המטוס הוא אחד מארבעת מטוסי המטען של חיל האוויר של משמרות המהפכה. מדובר במטוס ה-747 הישן ביותר שעדיין נמצא בשימוש - הוא נבנה ב-1970, ואין לרפובליקה האיסלאמית אפשרות להחליף את המטוס בדגם חדש בשל הסנקציות האמריקניות המוטלות עליה.

ירי מנשק קל לא יכול להפיל ג'מבו

הירי מרובי הקלצ'ניקוב שבידי המורדים לא מהווה סכנה של ממש עבור המטוס. הוא נמצא במרחק של קילומטר וחצי לערך ממקום הירי, מרחק בו קליעים של קלצ'ניקוב אינם אפקטיביים. בנוסף, עד שהקליעים מגיעים אל המטוס הוא כבר מתקדם בדרכו, כך שהמורדים למעשה יורים באוויר. בנוסף, גם אם הקליעים חודרים את גוף המטוס, בגובה נמוך לא מדובר בסכנה שאי אפשר לטפל בה בקלות על הקרקע שכן הפער הנמוך בלחץ האוויר בין פנים המטוס לחוץ לא הופך חור מקליע בגוף המטוס לסכנה מיידית.

צפו בסרטון שהעלו המורדים: