סוריה התלוננה באו"ם: "ישראל שיתפה פעולה עם כוחות המורדים לצורך התקיפה"

במכתב ששיגרה סוריה למועצת הביטחון של האו"ם ולמזכ"ל הארגון, נטען כי ישראל שיתפה פעולה עם המורדים, להוצאת התקיפה, לכאורה, בפועל. "כלי הטיס התגנבו מאזור הרי אל שייח' שבצפון", טענו הסורים

"ישראל שיתפה פעולה עם המורדים" (רויטרס)

ה"תקיפה" - והתלונה: נציגים של משרד החוץ הסורי פנו באופן רשמי לרשויות האו"ם והתלוננו על התקיפה של ישראל, לכאורה, על מכון המחקר "ג'מראיה" הסמוך לדמשק, שאירעה, על פי פרסומים זרים, ביום רביעי לפנות בוקר - כך מדווחת סוכנות הידיעות הסורית "סאנא". ממשרד החוץ במדינה שוגרו שני מכתבים בעלי תוכן זהה - הן למועצת הביטחון של האו"ם והן ללשכתו של מזכ"ל הארגון באן קי-מון בהם הם טוענים כי ישראל שיתפה פעולה עם כוחות המורדים לצורך התקיפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מטוסי קרב ישראליים הפרו את המרחב האווירי הסורי ביום רביעי עם שחר", נכתב במכתבי התלונה. "כלי הטיס התגנבו מאזור הרי אל שייח' שבצפון, טסו בגובה נמוך ומתחת לרדאר של המכ"מים הסוריים והפציצו את מכון המחקר המדעי ג'מראיה הסמוך לדמשק", האשימו הסורים בתלונה הרשמית.

עוד הוסיפו הסורים כי בעקבות ההפצצה, נהרגו שני אנשים ששהו בסמוך למכון וכי חמישה אחרים נפצעו. לדברי גורמים במשרד החוץ המקומי, נזקים עצומים נגרמו למכון המחקר, בנוסף למרכז לפיתוח כלי רכב ומוסך שהיו צמודים למבנה שנהרס.

הסורים מאשימים: "ישראל שיתפה פעולה עם כוחות המורדים"

משרד החוץ הסורי הכחיש במכתב התלונה הרשמי כי מטוסי הקרב הישראליים תקפו גם שיירה של כלי רכב שהובילה כלי נשק וטילים מתקדמים מסוריה לכוחות חיזבאללה בלבנון. "הדיווחים הללו חסרי שחר", כתבו ואף האשימו את ישראל בשיתוף פעולה עם כוחות המורדים במדינה.

לדברי גורמים בממשל הסורי, ישראל פעלה יחד עם מנהיגי הכוחות החמושים המורדים במטרה לאתר את מכון המחקר המהווה אתר צבאי חיוני ורב חשיבות לממשל אסד. חיסול האתר הוא למעשה מעין "ניצחון" עבור ישראל ובוודאי שעבור המורדים, לאחר שכלי נשק רבים שאוחסנו במקום לכאורה, חוסלו כליל. במכתב התלונה אף האשימו הגורמים הסורים את ישראל באופן ישיר בכך שהיא המניע שעומד מאחורי הפיגועים המתרחשים בסוריה כמעט מדי יום.

במכתב מופיעה דרישה נחרצת של הממשל הסורי מהאו"ם, לפיה יש לגנות את ישראל בחריפות על מה שהגדירו "התקיפה הבוטה על שטחים של מדינה ריבונית". "זו הפרה ישראלית של עקרונות האו"ם, החוק הבינלאומי והסכם שביתת הנשק מ-1974", צוין בנוסף. "ישראל היא הנושאת באחריות המלאה לתקיפה זו, ולסוריה תהחה הזכות המלאה להגן על עצמה", חתמו את מכתב התלונה.

תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

קלינטון: "המלחמה בסוריה תתפשט מחוצה לה" 

רמטכ"ל סוריה: "נגיב על התוקפנות הציונית כשנחליט"

תיעוד מסוריה: אש ומטוסים "זרים"

ארה"ב מזהירה את אסד: אל תעביר נשק

סוריה: נגיב ב"מתקפת פתע" בישראל 

דיווח: בשל ה"תקיפה" בסוריה - צבאות ערב בכוננות

"בתקיפה הופצץ ציוד משבש מל"טים"

"ישראל יידעה ארה"ב על התקיפה"

דובר הצבא הסורי: התקיפה בוצעה בדמשק