במצרים שוקלים להכריז על מצב חירום בעקבות ההתפרעויות

השלטונות מנסים להתמודד עם גל האלימות ששוטף את המדינה ביממה האחרונה וגבה את חייהם של 39 בני אדם. המועצה להגנה לאומית התכנסה לדיון חירום במהלכו עלתה האפשרות של הטלת עוצר על האזורים בהם התרחשו העימותים האלימים

השלטונות במצרים מנסים להשתלט על המהומות האלימות שפרצו ברחבי המדינה וגבו את חייהם של 39 בני אדם ביממה האחרונה. מועצת ההגנה הלאומית הזהירה כי במידת הצורך תכריז על מצב חירום במדינה ואף תשקול הטלת עוצר על האזורים בהם היו עימותים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפיסבוק

בפגישה דחופה שקיימה אחר הצהריים המועצה הלאומית, בה יושבים בכירים ובראשם הנשיא מוחמד מורסי ושר הביטחון שהוא גם מפקד הצבא, הוחלט על נקיטת צעדים במידה ויימשכו ההפגנות האלימות ברחבי מצרים.

הרשויות במצרים גינו בחריפות את ההתפרעויות ביממה האחרונה, במהלכן נהרגו לפחות 39 בני אדם. יחד עם זאת, קראו הבכירים לקיים דיאלוג לאומי רחב במטרה לעצור את האלימות וליישב סכסוכים פוליטיים.

גורמי אופוציזיה: נחרים את הבחירות לפרלמנט

המהומות ברחובות מצרים (רויטרס)

בצהריים איימו ארגוני האופוזיציה להחרים את הבחירות לפרלמנט בקהיר, שנקבעו להיערך באפריל הקרוב, אם המשטר החדש לא ישליט סדר ויביא לסיום המשבר שמטלטל את המדינה. הם הפנו אצבע מאשימה לעבר הנשיא מוחמד מורסי וטענו כי הורה על שימוש מוגזם בכוח.

מלבד עשרות ההרוגים כ-200 פצועים פונו לבתי החולים במדינה אחרי שגל עימותים שטף את העיר פורט סעיד, בעקבות החלטת בית משפט מקומי לגזור עונש מוות על 21 נאשמים שהורשעו באחריות לאסון שהתרחש במהלך משחק כדורגל אשתקד.

39 הרוגים ביממה אחת (רויטרס)

באירוע הקשה אז נהרגו 74 אזרחים, בעקבות קטטה המונית שפרצה בין אוהדי קבוצות כדורגל יריבות. הוצאתם להורג של הנאשמים שנידונו למוות תיערך בכפוף לאישור מטעם המופתי של מצרים. הקראת גזר הדין הועברה היום בשידור ישיר בטלוויזיה הממלכתית של המדינה ובסיומה פצחו בקריאות שמחה קרובי ההרוגים, שישבו באולם והניפו את תמונות יקיריהם.

זמן קצר אחר כך פרצו בעקבות ההחלטה מהומות והתפרעויות. בין היתר, דווח כי בני משפחות הנידונים למוות יידו אבנים לעבר בית הסוהר שבו הם כלואים ואף ניסו לפרוץ לתוך המתחם. במהלך העימותים נהרגו לפחות שני קציני משטרה וכמה אחרים. אותם קרובי משפחה, יחד עם תומכיהם, פתחו במסע ונדליזם ברחובות פורט סעיד. כוחות הביטחון המקומיים הוזעקו למקום ופיזרו את ההמון הזועם באמצעות גז מדמיע.