"שוב נתניהו?" הפלסטינים לא מצפים לשינוי

במהלך הבחירות לכנסת ה-19, הסוגייה הפלסטינית לא היוותה נושא מרכזי בשיח הציבורי וברשות ראו אמש את המשדרים המיוחדים ששודרו גם באל ג'זירה ואל ערבייה. "העם הפלסטיני הוא המפסיד הגדול בקרב בין המפלגות הגזעניות הימניות האלה, זה יגרום לנזק לתהליך השלום ולעם הפלסטיני" אומרים היום ברמאללה

הפלסטינים מאוכזבים, ארכיון (רויטרס)

הניצחון הדחוק של בנימין נתניהו ומפלגת הליכוד ביתנו בבחירות לכנסת ה-19 לא מעודד את הפלסטינים. על פי כתב סוכנות הידיעות רויטרס שישב עם כמה גברים מקומיים בבית קפה ברמאללה התגובות להיבחרו מחדש של נתניהו היו צוננות. "אין כאן שום בשורה", אומרים לו התושבים. "ניצחון הימין יגרום להתרסקות של המפלגות הערביות ומפלגות השמאל, כל ישראל תהפוך עכשיו למדינה שמרנית, הם לא יתנו לאנשים לנהוג בשבת", אמר אחד מיושבי בית הקפה. "המצב שלנו יהיה גרוע בהרבה מקודם, כל ההתנחלויות נבנות בזמנו של נתניהו", הוא מוסיף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"העם הפלסטיני הוא המפסיד הגדול בקרב בין המפלגות הגזעניות הימניות האלה, זה יגרום לנזק לתהליך השלום ולעם הפלסטיני, זה גם יפגע בעם הישראלי מפני שלא יהיה ביטחון עד שהפלסטינים יזכו לזכויות שלהם", מסביר איש הפת"ח אחמד עסאף. אבל בתגובה הרשמית שפרסם נביל אבו רודיינה נאמר שהממשל הפלסטיני מוכן לדון עם כל מי שיעמוד בראשות הממשלה. גם ברצועת עזה ראו את התוצאות בשידורים הישירים של אל ג'זירה ממטה הליכוד ביתנו והעבודה ומשם משמיעים דווקא מסר יותר אופטימי. "המסר לעם הישראלי הוא שאנו רוצים שלום, אני מקווה שהממשלה הבאה תספק שלום אמיתי וצודק, שנוכל לחיות האחד ליד השני", אמר אחד התושבים. חברו אמר שהוא מקווה שממשלה חדשה תשפר את מצבם הכלכלי של הפלסטינים ברצועת עזה.

בנוגע לעמדת החמאס, כתב דסק הערבים שלנו, ירון שניידר, טוען שהבחירות בישראל לא מעניינות את הנהגת החמאס או את התקשורת ברצועה. "מבחינתם אלו טריפה ואלו נבלה", מסביר שניידר. ברשות הפלסטינית ובממשל החמאס מתרכזים היום יותר בניסיונות המצריים להביא לפיוס בין הפלגים הפלסטינים. גם יו"ר הרשות אבו מאזן טוען שכרגע זו הבעיה הדחופה ביותר מבחינתו.