חשיפה: תכנית גרעין צבאית סודית של משטר אסד

השבועון הגרמני "דר שפיגל" פרסם תצלומי לווין בלעדיים של מתקן לייצור נשק להשמדה המונית הממוקמים לטענתו סמוך לגבול עם לבנון. על פי העיתון, המשטר בסוריה לא זנח את שאיפתו לגרעין, ולמרות שמתקניו הופצצו לכאורה בשנת 2007 ע"י ישראל, המשיך המשטר לנסות לפתח את תכניתו הצבאית להשגת נשק להשמדה המונית

מתקני הגרעין לטענת הדר שפיגל (דר שפיגל)

התוכנית נחשפה? השבועון גרמני דר שפיגל מפרסם הבוקר (שבת) תצלומי לווין בלעדיים של אתר הממוקם 2 ק"מ מגבול לבנון, באזור הררי ליד העיירה קוסייר. שם, על פי מקורות מערביים, מסתיר המשטר הסורי מתקן שבו, כנראה, מנסה לייצר נשק גרעיני. האתר נחשף דרך תצלומי לווין, מסמכים ושיחות שיורטו על ידי מנגנוני מודיעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הפרטים הידועים לשבועון, למתקן החדש נלקחו כשמונת אלפים מוטות דלק ששימשו את האתר הקודם, אלכיבר, שהושמד ב-2007. במלאכת ההקמה עוסקים לפי הפרסום מומחים מצפון קוריאה ומאירן ועל השמירה מופקד חיזבאללה. שם הקוד של האתר: ״זמזם״. דר שפיגל מבטיח כתבה נרחבת בשעות הקרובות. בצילומי הלווין שמפרסם השבועון ניתן לראות לכאורה את האתר המכיל כניסה ראשית, חומה, האנגרים, כניסות נסתרות ופירי אוורור.

זוהי אינה הפעם הראשונה שהשבועון הגרמני חושף פרטים בנוגע לגרעין הסורי. לפני כארבע שנים פרסם השבועון פרטים המתייחסים לכאורה, לתקיפת הכור הסורי על ידי מטוסי חיל האוויר הישראליים, בחודש ספטמבר 2007.