הוצגה הגרסה האירנית לטילי S-300: "הרתעה תביא לשלום"

במצעד הצבאי השנתי חשפה אירן את מערכת ההגנה האווירית מתוצרתה, דגם מקומי לטילי S-300 מרוסיה. לדברי הנשיא רוחאני, אסטרטגיה של הרתעה היא היחידה שתוביל את האזור לביטחון

באירן ציינו הבוקר (שבת) את "יום הצבא" במצעד שהציג שלל פיתוחים צבאיים שעלולים להטריד מאוד את מדינות המערב - לנוכח הסכם הגרעין המתגבש עם המדינה, שהשיחות אודותיו צפויות להתחדש בשבוע הבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בין היתר חשפו האירנים לראשונה מערכות טילים להגנה אווירית בשם "באבר 373", המקבילה המקומית לטילי ה-S300 מתוצרת רוסיה, שאמורים גם הם להצטרף לכוח ההגנה האווירית המתחדש של הרפובליקה האסלאמית.

כמו כן, הוצגו מכ"מים מתקדמים ואמצעים לאיסוף מודיעין לצד טנקים וכלי טיס. מדובר במסר נוסף של אירן למערב, לפיו האופציה הצבאית לתקוף את מתקני הגרעין של המדינה כבר אינה רלוונטית בזכות יכולותיה המתקדמות.

נשיא אירן רוחאני, היום (רויטרס)

על רקע הצגת כלי הלחימה, טען נשיא אירן חסן רוחאני כי ארצו דווקא חותרת לשלום באזור, שלום שיושג באמצעות ההתעצמות הצבאית של משמרות המהפכה. "אנו נוקטים אסטרטגיה של הרתעה כדי לכונן שלום וביטחון באירן ובמזרח התיכון", אמר. "שיטת הפעולה שלנו היא הגנה ולא התקפה".

וגם מקומה של ישראל, המתייצבת בראש המתנגדות להסכם הגרעין המתגבש מול אירן, לא נעדר מהמצעד הצבאי. במהלך האירוע ניתן היה להבחין בשלטי "מוות לישראל" שהונפו על גבי כלי רכב רבים שעשו את דרכם ברחובות העיר.