המשבר בסוריה מחריף: "שהסורים ייפתרו את המצב בעצמם"

בעוד המצב בסוריה הולך ומחמיר, מדינות העולם מתקשות להשיג פתרון דיפלומטי. משרד החוץ של רוסיה הודיע הבוקר כי על הסורים לפתור את המשבר בעצמם: "יש להפסיק את שפיכות הדמים". שליח האו"ם לסוריה: "המצב רחוק מפתרון"

הפגנות נגד אסד. ארכיון (רויטרס)

נראה כי העולם מתקשה להתמודד עם המשבר ההולך וגובר בסוריה: לאחר שאמש העריך שליח האו"ם למדינה אל-אחדר אל איברהימי, כי המצב רחוק מפתרון, הבוקר הודיע משרד החוץ של רוסיה כי על העם הסורי לפתור בעצמו את את המצב. "המשימה החשובה ביותר היא להפסיק את שפיכות הדמים בסוריה ולהושיט סיוע הומניטארי לתושבים", נכתב בהודעת משרד החוץ במוסקווה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

השליח אל איברהימי, שנועד בז'נווה עם סגן שרת החוץ של ארצות הברית, ועם סגן שר החוץ של רוסיה בוגדנוב, ציין אתמול כי יש לשים קץ בדחיפות לאלימות ולהרס ואף ציין כי "לא בטוח שיש פתרון צבאי למצב הקשה".

תמונות אסד נתלשו בשמחה מהקירות

במקביל, כלי תקשורת בסוריה דיווחו אתמול כי המורדים במדינה הצליחו להשתלט על בסיס מסוקים מרכזי של חיל האוויר. המורדים טענו כי ההשתלטות על הבסיס שנמצא במחוז אידליב הושגה לאחר קרבות קשים מול צבאו של הנשיא באשר אסד.

בסיס "טפטנז", הממוקם במחוז אידליב שבצפון המדינה, נחשב לבסיס המסוקים הגדול ביותר בסוריה והשני בגודלו בסוריה. הוא נכבש לאחר חודשים ארוכים של קרבות בין צבא אסד לבין המורדים, וגם אחרי ההשתלטות המשיכו ההפצות עליו מהאוויר בניסיון של הצבא להרוס את הבסיס ולמנוע מהמורדים להשתמש בתשתיות שנשארו בו.

בתמונות וידאו שהופצו מרגע ההשתלטות נראים המורדים כשהם תולשים בשמחה את תמונותיו של אסד מקירות הבסיס תוך קריאות "אללה אכבר". בהמשך נראו כמה מהם מנופפים ברובי סער כשהם עומדים על שרידי מסוקים שנותרו בבסיס. עוד בתמונות נראות מספר גופות, ככל הנראה של אנשי צבא סוריה, שנהרגו בהשתלטות.