מומחים ישראליים: "חשש מקיומו של אורניום בסוריה"

סוכנות הידיעות רויטרס ציטטה הערב מומחי ביטחון מישראל, ולפיהם משטרו של בשאר אסד מחזיק טונות רבות של אורניום בלתי מועשר, העלול להגיע לידיהם של גורמים אירניים, המעוניינים בו כדי להאיץ את תכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית

הכור שהופצץ. ארכיון (AP)

האם אסד מחביא מאגרים של אורניום בלתי מועשר, העלול לשמש לפיתוח נשק בלתי-קונבנציונלי? לאחר שאמש פורסמו בעיתון "פייננשל טיימס" תצלומי לווין המתעדים פעילות חשודה באזור דמשק, ששם, ככל הנראה, מאוכסנים כ-50 טונות של אורניום בלתי מועשר, ציטטה הערב סוכנות הידיעות רויטרס גורמים ישראליים, שהביעו את חששם מפני אפשרות שכזו, שכן אז עלולה אירן לנסות ולהניח את ידיה על החומר הרדיואקטיבי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, העריכו הגורמים כי האורניום נרכש על ידי משטרו של אסד לפני מספר שנים, והיה אמור להיות מאוחסן בכור שהופצץ, על פי מקורות זרים, בידי ישראל בשנת 2007. "אם היה כור פעיל בסוריה, אז ככל הנראה היה גם אורניום", אמר מרק היבס, מומחה ממכון קרנגי. הוא הוסיף, כי "עד כה, לא התקבל מידע ממשי על אתר מסוים שבו מאוחסן החומר הרדיואקטיבי".

דיווח בסוריה: "המורדים השתלטו על בסיס חיל אוויר"

הישג משמעותי למתנגדי המשטר: לאחר עשרה ימים של חילופי אש כבדים הצליחו להשתלט על בסיס של חיל האוויר הסורי בצפון המדינה. אחד הבסיסים הגדולים של צבא אסד. על פי דיווחים לא רשמיים, מאז שעות הבוקר בלבד נהרגו ברחבי סוריה יותר מ-60 בני אדם בהפצצות של הצבא.

בסיס "טפטנז", הממוקם במחוז אידליב שבצפון המדינה, נחשב לבסיס המסוקים הגדול ביותר בסוריה והשני בגודלו בסוריה. הוא נכבש לאחר חודשים ארוכים של קרבות בין צבא אסד לבין המורדים, וגם אחרי ההשתלטות המשיכו ההפצות עליו מהאוויר בניסיון של הצבא להרוס את הבסיס ולמנוע מהמורדים להשתמש בתשתיות שנשארו בו.

בתמונות וידאו שהופצו מרגע ההשתלטות נראים המורדים כשהם תולשים בשמחה את תמונותיו של אסד מקירות הבסיס תוך קריאות "אללה אכבר". בהמשך נראו כמה מהם מנופפים ברובי סער כשהם עומדים על שרידי מסוקים שנותרו בבסיס. עוד בתמונות נראות מספר גופות, ככל הנראה של אנשי צבא סוריה, שנהרגו בהשתלטות.

שליח האו"ם לסוריה חאדר ברהימי, נפגש היום עם נציגים מרוסיה ומארצות הברית בניסיון לגבש פתרון שיוביל לסיום מלחמת האזרחים במדינה. "אין פתרון צבאי למצב בסוריה", טען ברהימי. "הדרך היחידה לעצור את הקרבות היא באמצעים דיפלומטיים",הוסיף.