דיווח: מאגר אורניום סודי בסוריה

בעולם חוששים מעתידם של מאגרי הנשק הכימי העצומים שבידי סוריה, וכעת מדווח העיתון "פייננשל טיימס" על מאגר שבו מאוחסנים כ-50 טון אורניום לא מעושר באזור דמשק. על פי ההערכה, הוא נועד לשמש לכור הגרעיני שהופצץ ב-2007. צילומי לווין תיעדו פעילות לא שגרתית שהעלתה חדש כי החומר משונע

לאן מעבירים הסורים את האורניום? (רויטרס)

בצל החשש הגובר משימוש של משטר אסד בנשק כימי או מנפילת מאגרי הנשק הסורים בידי גורמי טרור, מדווח העיתון הבריטי" פייננשל טיימס" כי קיים חשש גם לגבי עתידו של מאגר סודי של אורניום שנמצא בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, ההערכה היא שבסוריה מאוחסנים כ-50 טונות של אורניום שלא עבר העשרה. העיתון מפרסם צילומי לוויין של אתר סודי לא הרחק מדמשק, בו נרשמה לאחרונה פעילות לא שגרתית שייתכן שקשורה להעברת האורניום.

גורמי מודיעין מעריכים שמדובר באורניום טבעי שעבר עיבוד מסוים והיה מיועד לשמש כדלק גרעיני עבור הכור הגרעיני להפקת פלוטוניום בדיר א-זור, שעל פי פרסומים זרים הופצץ בספטמבר 2007 בידי ישראל.

"הכמות יכולה להספיק לייצור חמש פצצות גרעין"

סוריה הכחישה בזמנו כי המבנה שהופצץ היה כור, אך מידע שהגיע לישראל על פי אותם פרסומים וכלל תמונות מתוך הכור הוכיח כי צורת המבנה דומה מאוד לזו של הכור הגרעיני שנבנה בקוריאה הצפונית ולהפעלתו נדרשות 50 טונות אורניום.

בידיעה מצוטט דיוויד אולברייט, ראש המכון למדע וביטחון לאומי בוושינגטון, שאומר כי "יש דאגה באשר למה עלה בגורל האורניום שסוריה תכננה להכניס לכור ולא הצליחה לעשות זאת בגלל שהוא הופצץ". הוא הדגיש כי "ככל שמלחמת האזרחים שבסוריה גוברת, גורלו של אורניום זה והיכן הוא נמצא מדאיגים".

מומחים מעריכים כי הכמות של מאגר האורניום יכולה להספיק לייצור חמש פצצות גרעין, אם הוא יעבור תהליכים נוספים של המרה והעשרה.