הקומיקאי המצרי שעצבן את מורסי זומן לחקירה

בסאם יוסוף, סטיריקן מוכר שנוהג ללעוג בתכניתו לעיתונאים, שחקנים ופוליטיקאים חיקה את הנשיא מורסי והשווה אותו לפרעה. הרשויות לא אהבו את המערכון וזימנו אותו לחקירה

ביסאם יוסוף - הסתבך (AP)

כך יעשה לאיש שיצא נגד נשיא מצרים: בסאם יוסוף, הסטיריקן מצרי, נחקר בחשד ל"חבלה במעמדו של הנשיא מוחמד מורסי במהלך תכנית טלוויזיה". על פי התקשורת המצרית, יוסוף "דיווח מידע שאינו נכון". הוא הועבר לחקירה, שמסעירה חוגים שונים במצרים, הטוענים כי ממש כמו בימי הממשל הקודם חופש העיתונות בסכנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווחים בתקשורת העולמית, עיתונאים רבים במצרים חוששים לפרסם מידע נגד הממשל ורבים מהם שותקים למרות שהם מתנגדים למהלכי הנשיא החדש. הם חוששים מהחוקה החדשה שתגביל את העיתונות במדינה.

בסאם יוסוף הוא קומיקאי, שזכה לתהילה כשחיקה בקטעי וידאו שהעלה לרשת פוליטיקאים ודמויות מוכרות מהתרבות המצרית. הוא פעל במהלך וגם אחרי נפילת משטרו של מובראק. יוסוף הפך לסלבריטאי של ממש כשהתכנית האמריקנית המוכרת של ג'ון סטיוארט הדיילי שואו, אימצה אותו והחלה לשתף איתו פעולה. עכשיו יש לו תכנית שמשודרת שלוש פעמים בשבוע ברשת הלווין המצרית - בשעות צפיית השיא.

יוסוף הציג את מורסי כפרעה

נשיא מצרים מוחמד מורסי (AP)
יוסוף מותח ביקורת על כולם - על עמיתיו למקצוע, מנהיגים חברתיים, שחקנים ופוליטיקאים ובכללם גם הנשיא מורסי ואנשי האחים המוסלמים. באחד המערכונים האחרונים שלו הוא הציג את מורסי כפרעה וקרא לו "סופר מורסי". זאת, בעקבות הצו שהוציא הנשיא והעניק לו סמכויות רבות, בדומה למשטרים קודמים במצרים. בנאום שנשא כביכול מפיו של מורסי, הוא עבר את הגבול לדעת הרשויות בקהיר.

כתבת ה-BBC אומרת שנגד יוסוף כבר הוגשו תלונות רבות בעבר על התנהלותו, אבל בסופו של דבר הן לא הגיעו לכדי כתבי אישום. היא מאמינה שגם הפעם זו רק אזהרה ומצטטת את העיתון "מסרי אל יום", שטוען כי משרדו של מורסי לא הצליח לגבש כתב אישום, שמוכיח את ההאשמות בדבר "הפצת דברי שקר והפרעה לסדר הציבורי".

החוקה המצרית החדשה שאושרה במשאל עם והפכה לחוק המצרי מעוררת הרבה מאוד ביקורת והפגנות ומתנגדיה טוענים שהיא מחזקת את הגופים האיסלאמיים במדינה ולא מגנה לא על הנשים, על המיעוטים ועל חופש העיתונות.