שוב: ישראלי נעצר במצרים

אנדריי פשניצ'ניקוב, בן 25 מבת ים, עצור מזה כמה ימים בחצי האי סיני, ככל הנראה בחלקו המצרי של מעבר טאבה. סוכנות הידיעות המצרית מדווחת כי הוא נכנס למדינה ללא דרכון וללא ויזה. במשרד החוץ אישרו כי יש ישראלי עצור ואמרו כי המקרה בבדיקה . העצור הוא פעיל שמאל קיצוני, שביקש בעבר לוותר על אזרחותו הישראלית

אנדריי פשניצ'ניקוב (AP)

האם מקרה אילן גרפל חוזר על עצמו? אנדריי פשניצ'ניקוב, פעיל שמאל קיצוני מבת ים, עצור במצרים. הסיבה למעצרו עדיין לא ברורה, וגם עדיין לא ברור מדוע נכנס פשניצ'ניקוב למצרים. ממשרד החוץ נמסר כי הנושא בבדיקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אנדריי פשניצ'ניקוב, בן 25, נולד ברוסיה ועלה לארץ כילד. לאחר שחרורו מהצבא הוא החל לעסוק בפעילות פוליטית בארגון השמאל תעאיוש. בהמשך, הוא אף פנה לביטול אזרחותו הישראלית ופנה לקבלת אזרחות פלסטינית. סוכנות הידיעות המצרית MENA מסרה כי הצעיר נכנס למדינה ללא דרכון, ושמו לא מופיע ברשימת התיירים להם השגרירות המצרית בתל אביב הנפיקה ויזת תייר. הטלוויזיה המצרית מדווחת כי פשניצ'ניקוב צילם מתקנים צבאיים ודיבר עם נהגים בסיני.

ממשרד החוץ נמסר כי ידוע להם על עצור ישראלי במצרים וכי הנושא נמצא בבדיקה, אך הם לא אישרו כי העצור הוא פשניצ'ניקוב או פירטו את נסיבות מעצרו. אמו של העצור, סבטלנה, אמרה לגל"צ כי בנה נסע כדי לפגוש מכרים וכי למיטב ידיעתה הוא מוחזק במתקן משטרתי ברפיח. היא סיפרה כי הוא התקשר אליה לפני כמה ימים ואמר כי נעצר בשל בעיה במסמכים שהיו ברשותו.

באוקטובר 2011 שוחרר מהכלא המצרי הישראלי-אמריקני אילן גרפל, לאחר ארבעה חודשים. גרפל נעצר במצרים בעיצומה של המהפכה שהדיחה את מובארק מהשלטון, ותמורת החזרתו שחררה ישראל 25 אסירים מצרים. לאחר שובו ממצרים הוא חזר לארה"ב.