צפו: התיעוד האחרון של רמטכ"ל החמאס

אחמד ג'עברי, שחוסל בפרוץ מבצע "עמוד ענן", קיים לראשונה בחייו את מצוות העלייה לרגל - ימים בודדים לפני שנהרג. כלי תקשורת פלסטיניים פרסמו סרטון קצר בו הוא נראה מקיים את טקסי העליה לרגל - במה שנחשב לתיעוד הווידאו האחרון בו הוא נראה בחיים. כך זה נראה

התיעוד האחרון של רב המחבלים: אתרי שיתופי קבצים ברשת העלו ביממה האחרונה לרשת סרטון קצר, בו מתועד אחמד ג'עברי, רמטכ"ל חמאס ומי שנחשב ל"איש הצללים" של הארגון עד שחוסל ב-14 בנובמבר בפרוץ מבצע "עמוד ענן". מדובר בתיעוד האחרון של ג'עברי - בו הוא מצולם במהלך טקסי החאג', העלייה לרגל, שקיים במכה שבסעודיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסרטון, באורך 20 שניות, מתועד ג'עברי כשהוא מגולח כמחייב את העולים לרגל, וכשהוא מחויך. הוא נדרש על ידי הצלם שמתעד אותו לומר מספר מילים, ובוחר בדברי דת - אך גם בקללה נגד היהודים והאמריקנים.

מדובר בפעם האחרונה בה תועד אל-ג'עברי, שגם כך מיעט להופיע בתקשורת או להצטלם באופן פרטי. ימים בודדים לאחר חיסולו פורסם בכלי התקשורת כי זמן קצר לפני שחוסל - שב מטקסי החאג', אותם קיים לראשונה.

אחת משתי נשותיו של אל-ג'עברי התראיינה לאחר חיסולו לביטאון חמאס וסיפרה על ימיו האחרונים. "הוא הספיק להגשים שלוש משאלות לפני שמת על שם קידוש אללה", אמרה האישה, אום מוחמד, שיחד עם אישה נוספת הביאה 11 ילדים לעולם מזרעו של אל-ג'עברי. "הוא הותיר אחריו צבא חזק, לימד את הכיבוש לקח ושיחרר אסירים. באותו היום הוא היה מאושר יותר מהיום בו הוא התחתן, באופן בלתי ניתן לתיאור".

"בימים הראשונים ביקשתי ממנו שלא לצאת ולהסתובב ברחוב והוא צחק", אומרת האישה. "הוא אמר לי שאם ימות על שם קידוש אללה הוא יודה על חסד המוות הזה. עם שובו, האנשים קיבלו אותו כאילו הוא נישא פעם נוספת. אבל מתברר שזו הייתה מסיבת פרידה - ולא קבלת פנים. הוא רצה שאעלה איתו לרגל, אבל המצב הביטחוני לא אפשר זאת. הוא הבטיח לי שנעשה זאת יחד בשנה הבאה, אם ירצה אללה".