השליח הבינלאומי לסוריה: המצב עדיין "מדאיג"

עוד פגישה ועוד פגישה. ההידרדרות במצב הבטחוני והחרפת התקיפות בסוריה נמשכות, אבל הקהילייה הבינלאומית עדיין עוסקת בנושא בעיקר דרך הפגישות של שליח האו"ם והליגה הערבית, אלחדר בראהימי, שהגיע ביומיים האחרונים לביקור שלישי בדמשק. היום הוא נפגש עם אסד פעם נוספת והסתפק, שוב, רק בהצהרות

עוד פגישה ועוד פגישה. לאחדר ברהימי, היום (רויטרס)

המצב בסוריה רק הולך ומידרדר אחרי תקיפת המאפייה אתמול, בה נהרגו כ-200 בני אדם, והדיווחים על שימוש, לראשונה, בנשק בלתי קונבנציונאלי נגד המורדים. הקהילייה הבינלאומית, לעומת זאת, ממשיכה לדבוק בעמדתה ומטפלת בנושא - בעיקר דרך ביקוריו של השליח הבינלאומי לסוריה, ששוחח היום עם הנשיא בשאר אסד בארמון הנשיאות בבירה בדמשק. בצאתו מהפגישה אמר השליח בראהימי כי המצב במדינה עדיין "מדאיג". בראהימי לא ציין כי במצב העניינים במדינה, מדובר כנראה בלשון המעטה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השליח לאחדר בראהימי מסר בשיחה קצרה עם כלי התקשורת ביציאתו מן הפגישה בדמשק, כי החליף עם אסד דעות באשר ל"מהומות" הנמשכות, שאותן כבר ניתן לכנות מלחמה - אם לא פשעי מלחמה - והצעדים האפשריים לפתרונות עתידיים, אותם סירב לחשוף. "המצב בסוריה עדיין מדאיג, ואנחנו מקווים שכל הצדדים יתקדמו אל עבר פתרון, שלו מצפים הסורים", הגדיר בראהימי את המצב במדינה.

סוכנות הידיעות הסורית ציטטה גם את אסד בסיום השיחה, שטען כי הוא תומך "בכל מאמץ שישרת את האינטרס של העם הסורי וישמר את העצמאות והריבונות של המולדת".

השליח בראהימי לא הצליח עד כה להשיג התקדמות בשיחות, מאז החל את תפקידו בספטמבר, בעיקר כי שני הצדדים, משטרו של אסד והמורדים, מסרבים לשוחח זה עם זה. הוא יסיים היום את ביקור בן יומיים בדמשק, שיהיה שלישי במספר, כשליח האו"ם והליגה הערבית.

ובינתיים: ההרג במדינה נמשך

רשת אל-ג'זירה דיווחה מוקדם יותר כי לפחות שבעה בני אדם נהרגו בעיר חומס לאחר ששאפו גז רעיל שרוסס על ידי הממשל וכוחותיו. לדברי כוחות המורדים לפני מותם סבלו ההרוגים מתופעות לוואי חמורות כתוצאה משאיפת הגז רעיל. לטענתם, אזרחים רבים נוספים סובלים מבחילות, כאבי שרירים, ראייה מטושטשת וקשיי נשימה בעקבות הגז המסתורי.

אתמול נהרגו כ-200 אזרחים סוריים כשחיל האוויר של בשאר אסד ירה מהאוויר אל מאפייה שהייתה הומת אדם בעיירה במחוז אל-חאמה שבמערב המדינה. כוחות האופוזיציה במקום דיווחו כי בזירה שהו בזמן ההפצצה 1,000 בני אדם שהמתינו בתור לרכוש לחם אחרי שבשלושת הימים האחרונים הורגש מחסור חמור בו, בשל היעדר כמות מספקת של קמח ודלק. משטר אסד טען כי מבצעי המתקפה היו דווקא המורדים, שניסו לטענתם להפליל את כוחות המשטר.