מדינה במשבר: הצרות של מורסי נמשכות

בזמן שהקלפיות במשאל העם ננעלות, נאלץ מורסי להתמודד עם הידיעות על מכתבי התפטרות שהגישו שני בכירים במדינה - סגנו מחמוד מקי הודיע שהוא עוזב את תפקידו וכך גם נגיד הבנק המרכזי במדינה. הערב מיהרו בקהיר לטעון שפארוק אל-עוקדא נשאר בתפקידו

אין לו רגע דל, מורסי (AP)

אי השקט במצרים ממשיך: הערב נשמעו דיווחים סותרים על התפטרותו של נגיד הבנק המצרי, פארוק אל-עוקדה. הטלוויזיה הממלכתית במדינה דיווחה על ההתפטרות של הבכיר, אך דובר הממשלה המצרית הכחיש את הידיעה בפני סוכנות הידיעות רויטרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מוקדם יותר הודיע במפתיע סגנו של נשיא מצרים מוחמד מורסי על התפטרותו. הסגן, מחמוד מקי, הסביר במכתב שהפיץ כי נקט בצעד מסיבות אישיות והוסיף כי ביקש לפרוש כבר לפני כחודש, אך בקשתו לא נענתה בין היתר בגלל מבצע "עמוד ענן".

עד כה לא פורסמה הודעה רשמית המציינת את סיבת התפטרותו של מקי מתפקידו ולא ברור האם המהלך הוא תוצאה של בעיה בריאותית ממנה סובל סגן הנשיא, או שמא המהומות האלימות ומשאל העם בדבר החוקה החדשה גרמו לו לעזוב את התפקיד הרם. 

התפטר או לא? נגיד הבנק המצרי (רויטרס)
כלי התקשורת במדינה דיווחו כי במכתב ההתפטרותו טען סגן הנשיא היוצא כי נקט בצעד מסיבות אישיות של אי התאמה לתפקיד. "אופי העבודה הפוליטית אינו מתאים לאופי אישיותי כשופט", הסביר מקי במכתב ההתפטרות ששלח.

נמשך משאל העם על החוקה המצרית 

במקביל, נמשכה היום במדינה ההצבעה לאישור החוקה החדשה במשאל עם, זאת במסגרת סבב ההצבעה השני. תחת אבטחה כבדה, כ-25 מיליון בני אדם מ-17 מחוזות הצבעה התייצבו בקלפיות כדי להצביע על המסמך שמבקש הנשיא מורסי לאשר, ברקע המשך טענות גורמי האופוזיציה לזיופים. על פי תוצאות חלקו הראשון של המשאל קיים בשלב זה רוב של 57% בעד שינוי החוקה. התוצאות הסופיות אמורות להתפרסם ביומיים הקרובים. 

מחמוד מקי, סגנו של מורסי התפטר מתפקידו (רויטרס)
בסוף השבוע נפצעו כ-50 בני אדם בעימותים בין תומכי מורסי למתנגדיו בעיר אלכסנדריה. המונים השליכו גם אבנים על כוחות הביטחון שהחלו להיערך לקראת חידוש ההצבעה - ואלו השיבו באמצעים לפיזור הפגנות. 

החוקה החדשה, אשר חוברה על ידי מועצה מכוננת שאנשיה מונו על ידי הנשיא מורסי, איש האחים המוסלמים, מבססת את החקיקה המצרית על ההלכה האיסלאמית, השריעה, וחלק ניכר מהאוכלוסייה החילונית המתונה במצרים מתנגדת לה.

המתנגדים לחוקה טוענים כי המועצה המכוננת הגישה טיוטה לחוקה בה נקבע כי החקיקה האסלאמית היא המקור לחקיקה החדשה. טיוטה זו עוררה זעם בקרב האוכלוסייה החילונית והליברלית במדינה, שדורשת שהחוקה תהיה מתאימה לכלל הציבור המצרי, ותכבד את זכויות המיעוטים במדינה.

למרות שהחוקה החדשה עדיין לא אושרה, היא כבר מעוררת חשש במערב, שם חוששים כי זכויות האדם של אזרחי מצרים הלא מוסלמים ייפגעו כתוצאה מהחקיקה הדתית. תוצאותיו הרשמיות של המשאל אמורות להתפרסם לכל המוקדם ב-25 בדצמבר.