דיווח: "ארה"ב ורוסיה הסכימו על פרישת אסד"

המעצמות החלוקות מזה יותר משנה וחצי על עתיד המשבר הסורי, גיבשו מתווה היסטורי לפתרון המשבר, במסגרתו יפרוש אסד מתפקידו ולא יועמד לדין, כך אומרים גורמי אופוזיציה ליומון הלונדוני "א-שארק אל-אווסט". ע"פ הדיווח, אם אסד לא יפרוש, ינוהל מו"מ על עתיד שלטונו ולא תובטח לו חסינות משפטית. רוסיה מכחישה

אסד, פוטין ורעייותיהם, בזמנים טובים יותר (רויטרס)

ארצות הברית ורוסיה גיבשו מתווה פשרה שיביא לפרישתו של נשיא סוריה בשאר אסד - בתמורה להבטחה כי לא יועמד לדין בגין פשעים נגד האנושות, כך טוענים אנשי אופוזיציה סורים בשיחה עם היומון הלונדוני "א-שארק אל-אווסט". שר החוץ הרוסי הכחיש את הדיווח ואמר כי רוסיה לא תסכים לוותר על אסד - גם אם יופעלו עליה לחצים.

יותר משנה וחצי חלפו מאז פרוץ האירועים האלימים בסוריה, והמחלוקות בין רוסיה למערב בעניין התמיכה בנשיא הסורי עמדו בלב המאבק הדיפלומטי להביא לסיום שלטונו של הרודן הסורי. אלא שהבוקר אומרים גורמי האופוזיציה כי הוסכם בין שתי המעצמות על פרישתו של אסד, כשבפניו יוצבו שתי אלטרנטיבות: או לפרוש מרצונו בתמורה להבטחה כי לא יועמד לדין, או לנהל משא ומתן על אופן פרישתו - ללא הבטחה כי לא יועמד לדין בגין אחריותו להרג עשרות אלפים מבני עמו.

על פי הדיווח ב"א-שארק אל-אווסט", ההסכמה על מתווה הפשרה התקבלה במהלך שיחות של נציגי רוסיה וארצות הברית בשבוע שעבר בז'נווה.

אין מדובר בדיווח הראשון לפיו הושגה הסכמה בין המעצמות על פרישתו של אסד. בדיוק לפני כשנה דיווחו כלי תקשורת ערביים על מתווה מוסכם על כל הצדדים - לפיו אסד יעזוב את השלטון בצורה מסודרת ושקטה, תמורת קבלת מקלט מדיני ברוסיה. על פי הדיווח אז, שאפו רוסיה וארצות הברית ליישם את מתווה ההסכם שהביא לפרישתו של נשיא תימן עלי עבדאללה סאלח מכיסאו - גם בסוריה.

בשבועיים האחרונים התגלו בקיעים ראשונים בתמיכה הרוסית בסוריה, בעקבות התבטאותו של סגן שר החוץ הרוסי, לפיה אסד לא יישאר לעד בשלטון בסוריה. זמן קצר לאחר מכן הכחישו בקרמלין את ההתבטאויות וטענו כי אין הן מייצגות את הדעה הרשמית של לשכת הנשיאות הרוסית.