פוטין: "אסד לא צריך להישאר בתפקידו בכל מחיר"

תפנית חדה בעמדת מוסקווה כלפי דמשק: הנשיא פוטין, עד לאחרונה אחד מתומכיו האחרונים של הרודן הסורי, הסתייג הערב ממהלכיו וקרא לו "לחדול מכל צעד של אלימות ולפתוח בהידברות עם כוחות האופוזיציה". סדק נוסף בדרך לאובדן השלטון?

משבר ביחסים? אסד ופוטין (AP)

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, היה עד לאחרונה אחד מאחרוני תומכיו של בשאר אסד בזירה הבינלאומית - אבל התפנית שחלה לאחרונה בעמדתו באשר לנעשה בסוריה באה היום לידי ביטוי ביתר שאת: במסיבת עיתונאים שכינס אחר הצהריים במוסקווה הצהיר כי הוא "איננו סבור שעל אסד ואנשיו להמשיך ולהחזיק בשלטון בסוריה בכל מחיר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"המשפחה הזאת (אסד) מחזיקה בשלטון כבר ארבעה עשורים", הרחיב פוטין - והדגיש: "רוסיה תומכת בפתרון שיימנע התמוטטות של סוריה והאזור כדי להפסיק את מלחמת האזרחים".

עם זאת, הוא הביע דאגה גם מפעולות האופוזיציה ואמר כי "אנו לא תומכים בכך שאותם הגורמים ייתפסו את השלטון בדמשק וייאבקו במשטר הנוכחי. על הצדדים לנהל ביניהם משא-ומתן, לחדול מכל צעד של אלימות ולפתוח בהידברות".

במקביל לדבריו של פוטין, נמסר הערב ממשרד החוץ בירושלים כי סמנכ"ל האגף לעניינים אסטרטגיים בו נועד אתמול במוסקווה עם סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ריאבקוב. השניים קיימו "דיאלוג אסטרטגי בסוגיית איום הגרעין האירני, המצב בסוריה והצורך בפעילות מדינית בינלאומית להתמודדות עם האיומים הנגזרים מיכולות הנשק הכימי והאסטרטגי שבידי דמשק". 
 
רוסיה תפנה בקרוב אזרחיה מסוריה?

לפני יומיים, חשף בכיר בחיל הים הרוסי בשיחה עם סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס כי מספר ספינות הפליגו לים התיכון במטרה לסייע בפינוי האזרחים הרוסים מרוסיה. על פי הדיווח, שתי ספינות קרב, מיכלית וכלי שיט נוסף נשלחו מנמל בים הבלטי לעבר המדינה שנקרעת על ידי מלחמת האזרחים כבר 18 חודשים.

"הספינות בדרכן לחופי סוריה על מנת לסייע בפינוי אפשרי של אזרחים רוסים", הבהיר הגורם הבכיר. "ההכנות ליציאה בוצעו במהירות ובחשאיות". הדיווח לא אומת על ידי מוסקווה.

דוח: כוחות אסד מפציצים בתי חולים

צוות חוקרים של האו"ם, שבוחן את נושא הפגיעה המתמשכת בזכויות אדם בסוריה, קבע בדוח שפרסם כי העימות במדינה הפך "אלים יותר ועדתי יותר". אנשי האו"ם ציינו כי כוחותיו של אסד הגבירו את ההפצצות מהאוויר, בין היתר גם על בתי חולים.

בדוח של צוות החוקרים, בראשו עומד הברזילאי פאולו פיניירו, נכתב כי "בעוד שהקרבות בין כוחות אסד לקבוצות החמושות המתנגדות למשטר מתקרבות לסוף השנה השנייה, הופך העימות לעדתי יותר באופיו". סוכנות רויטרס דיווחה כי החוקרים ציינו בדוח שכוחותיו של הנשיא אסד הגבירו לאחרונה את התקיפות האוויריות הכוללות גם הפגזות של שכונות מגורים ושל בתי חולים. "על פי העדויות מסוריה, מדובר במתקפות חסרות פרופורציה".