דיווח: "אסד ירה טילי סקאד לעבר המורדים"

העיתון "ניו-יורק טיימס" דיווח כי צבא סוריה ביצע השבוע ירי בטילי סקאד אל עבר המורדים במדינה. מוקדם יותר דווח כי הצבא מפגיז ריכוזי אוכלוסייה בפצצות תבערה, הגורמות לנזק היקפי בגודל מגרש כדורגל. "הנשק גורם לסבל אכזרי", נמסר

הרס בסוריה. "שימוש בפצצות תבערה" (חדשות 2)

בנשק הכימי אסד עדיין לא משתמש, אך הנשיא הסורי כן מנצל את ארסנל אמצעי הלחימה שברשותו לצורך מלחמתו במורדים. העיתון "ניו-יורק טיימס" פרסם הערב ציטוטים מפי גורמים בממשל האמריקני, שלפיהם צבאו של אסד עשה השבוע שימוש בטילי סקאד לטווח ארוך נגד המורדים. מוקדם יותר דיווח ארגון זכויות אדם בסוריה כי הצבא מטיל פצצות תבערה על שטחים מיושבים ברחבי המדינה - וגורם לנזק נרחב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח של ארגון human rights watch, מדובר בעשרות פצצות שהוטלו לאחרונה על אזורים מאוכלסים, שכל אחת מהן גורמת לנזק בהיקף של מגרש כדורגל. עם קבוצת פצצות התבערה ניתן למנות פצצות נפלם או זרחן - שהנזק שהן גורמות לאוכלוסיה הוא הרסני.

בארגון זכויות האדם קראו למשטר הסורי להפסיק מיידית את השימוש בנשק, שאסור על פי אמנות בינלאומיות. "על סוריה להפסיק את השימוש בפצצות התבערה, הן גורמות לסבל ולתוצאות אכזריות", נמסר בהודעת הארגון. בחודשים האחרונים טענו גורמי אופוזיציה בסוריה כי המשטר עושה שימוש גם בפצצות מצרר במלחמה מול המורדים. כלי תקשורת המזוהים עם המורדים פרסמו סרטונים המתעדים, לכאורה, את השימוש בפצצות הקטלניות.

בנובמבר: הרוג בממוצע בכל 5 דקות בסוריה

במהלך השבוע פרסם ארגון זכויות אדם סורי דוח מזעזע, לפיו במהלך חודש נובמבר נהרג אדם אחד בכל חמש דקות בממוצע. על פי הדוח, במהלך נובמבר נהרגו ברחבי סוריה 3,486 בני אדם בעימותים בין הצבא הסורי למורדים. בחישוב של הארגון, מדי יום נהרגו 117 בני אדם, מה שמוביל לחישוב הבלתי ניתן לתפיסה לפיו בכל חמש דקות נהרג אדם אחד בממוצע.

עוד עולה מהדוח כי בין ההרוגים בחודש החולף - 331 נשים (52 מהם מתו בעינויים), 349 ילדים, 47 קשישים - שגילם הוגדר בדוח מעל ל-60. מאז פרוץ האירועים בסוריה, שיעור הנשים מבין כלל ההרוגים במדינה עומד על 5.1%.

את ה"מפה המדממת" של חודש נובמבר מובילים פרברי דמשק, בהם נהרגו 1,173 בני אדם; אחריהם ברשימה המפוקפקת: חלב - 591 הרוגים בחודש, אדלב (400 הרוגים), דמשק (304), דיר אּ-זור (270), דרעא (224), חומס (219), חמה (122), א-רקה (69) ולטקיה (43).